Tu nie ma takich ludzi – spektakl teatralny

— Tu nie ma takich ludzi — powiedział kiedyś przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow, odnosząc się do osób homoseksualnych w jego kraju. Ta wypowiedź stała się tytułem spektaklu. Chcąc przybliżyć problem prześladowania osób nieheteronormatywnych, zaproponujemy Wam dramat dokumentalny. Prawdziwych bohaterów umieszczonych w przestrzeni ośrodka terapeutycznego, pochodzących z różnych krajów i różnych czasów. Każdy z nich opowie swoją historię.

Alan Turing – matematyczny geniusz, którego prace przyczyniły się do rozszyfrowania kodu Enigmy.
Anja – młoda dziewczyna z Czeczenii, którą własny wuj wykorzystywał seksualnie pod groźbą wyjawienia jej homoseksualnej orientacji rodzinie.
Jack – chłopak, który uwierzył w moc terapii konwersyjnej i stworzył na jej podstawie nową, heteroseksualną tożsamość.
Kuba i Michał – współczesna polska para, starająca się żyć spokojnie, pomimo obecnego lęku.

Terapie konwersyjne lub reparatywne, jak się je czasami nazywa, nie są głośnym tematem, a wyrządzają wiele szkód w umysłach młodych ludzi. Celem projektu jest pokazanie specyfiki tych instytucji, metod, którymi się posługują, do „nawracania na właściwą orientację seksualną”, a nade wszystko konsekwencji, z którymi mierzą się wysłane na takie „leczenie” osoby. Najczęściej jest to dojrzewająca młodzież.

Nad scenariuszem pracowało troje scenarzystów, reżyser i dramaturżka. Razem z obsadą sięgnęli do źródeł: książek, dokumentów, biografii oraz rozmów z ludźmi o ich przeżyciach.

Foto Mateusz Wiskulski

Warszawa – Kinoteka – 14 kwietnia 2024, 18:00 BILETY
Kraków – Krakowskie Forum Kultury – 19 kwietnia 2024, 19:00 BILETY

reżyseria:


Paweł Budziński

scenariusz:


Damian Słowioczek, Ola Niemiec, Mateusz Wiskulski, Paweł Budziński

zagrają:


Terapeuta - Jędrzej Jezierski, Alan Turing - Maksymilian Wicher, Anja - Gabriela Markin, Kuba - Piotr Woldan, Michał - Michał Ślizgi, Christopher/pianino - Kuba Stanisz

dramaturgia:


Zuzanna Pajowska

asystentka reżysera:


Gabriela Markin

czas:


90 minut + dyskusja

spektakl w języku polskim

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.