15 dekad queerowych ruchomych obrazów (feat. Twoja Stara!)

Z okazji 15. edycji festiwalu, przeniesiemy Was w piętnaście dekad queerowych ruchomych obrazów. Poszukamy nieheteronormatywnych tropów w pracach prekursora kina, Eadwearda Muybridge’a. Obejrzyjmy na wielkim ekranie taniec pierwszych par męsko-męskich i damsko-damskich.
Czy wiecie kiedy drag po raz pierwszy pojawił się na ekranie? Jak przebiegała filmowa emancypacja osób trans? Jakie granice przekraczały osoby tworzące kino eksperymentalne? I co do powiedzenia na temat queeru ma polska kinematografia?

Wydarzenie składa się z dwóch części: Pierwsza to prezentacja krótkich metraży opatrzonych komentarzem i krótkie przybliżenie historii queerowego kina. Drugą będzie pokaz niemieckiego filmu niemego „Inaczej niż inni” z 1919 roku, współtworzonego przez prekursora seksuologii i założyciela pierwszego instytutu naukowego poświęconego osobom LGBT, Magnusa Hirschfelda. Biblioteka i archiwa instytutu były pierwszym celem nazistowskiego palenia książek, przez co film przez wiele dekad uznawany był za bezpowrotnie zniszczony.

Wieczór poprowadzi drag queen Twoja Stara oraz dziennikarz filmowy Daniel Oklesiński z magazynu „Replika”.

Warszawa – Kinoteka – 12 kwietnia 2024, 20:30 BILETY

czas:


120 minut

performance w języku polskim

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.