The Visitor

Nowe spojrzenie na klasyczny film Piera Paolo Pasoliniego „Teoremat” z 1968 roku. W pierwotnej wersji enigmatyczny bohater, znany jako Gość, przybywa do domu przedstawicieli bogatej klasy średniej i uwodzi po kolei członków rodziny. Pojawia się nagle i niespodziewanie znika, zostawiając za sobą pustkę, z którą pozostali próbują sobie poradzić na różne sposoby.
Bruce LaBruce reinterpretuje tę historię, nadając Gościowi twarz i (uwaga!) ciało czarnoskórego uchodźcy, którego fale wyrzuciły w walizce na brzeg londyńskiej Tamizy. Bezimienny i nagi przybysz, mimo zesztywnienia członków po podróży, energicznie rusza w dalszą drogę, która wiedzie go do domu dobrze sytuowanej rodziny. Kierowany instynktem i pożądaniem, podobnie jak jego pasolinowski pierwowzór, romansuje z każdym z domowników. Reżyser bez specjalnych zahamowań przedstawia nie tylko owo uwodzenie, ale i dosłowne, łóżkowe konsekwencje. I nie chodzi tu o zmianę pościeli przez czarnoskórego służącego. Wszyscy mieszkańcy luksusowej willi doświadczą pod wpływem Gościa duchowej i seksualnej przemiany.
Ten smakowity filmowy cukierek podany jest nam w kampowej, bezwstydnej polewie – LaBruce rozwiera szeroko nogi swoich bohaterów i granice wyobraźni widzów. Całość jest w równym stopniu queerowym manifestem i komentarzem do problemów społecznych, co satyrą.

🏆 Berlin International Film Festival 2024 – Nagroda Publiczności Panorama, nominacja
🏆 Berlin International Film Festival 2024 – Nagroda Teddy, nominacja

reżyseria:


Bruce LaBruce

scenariusz:


Alex Babboni, Victor Fraga, Bruce LaBruce

obsada:


Bishop Black, Macklin Kowal, Amy Kingsmill, Ray Filar, Kurtis Lincoln, Luca Federici, John Foley

muzyka:


Hannah Holland

zdjęcia:


Jack Hamilton

produkcja:


Wielka Brytania 2024

czas:


101 minut

gatunek:


film fabularny/komedia

napisy:


polskie

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.