Bydgoszcz. Comming out – odwaga bycia sobą – dyskusja

🏳‍🌈🏳‍🌈🏳‍🌈
Comming out inaczej określany jako wyjście z szafy – nie jest proste dla osób LGBTQ+. Na możliwość dokonania bezpiecznego comming out’u wpływ ma wiele czynników. O tym jak dokonywali tego nasi goście, w jakim wieku byli, co było motywacją, a co opóźniało ten moment dowiecie się na naszym spotkaniu.
💬 Prowadzący spotkanie dr Kosma Kołodziej

👉 Music Cafe Szpulka
👉 ul. Marcinkowskiego 12-14, MCK/Bydgoszcz
👉 23 kwietnia, godz. 15:00
👉 Wstęp wolny

Warszawa. Afterparty w Metropolis!

🎼🎼🎼 🏳‍🌈 🏳‍🌈 🏳‍🌈
Po całym tygodniu filmowych wrażeń, czas na szaleństwa na parkiecie!
Najlepszym miejscem na świętowanie udanej 13. edycji LGBT+ Film Festival 2022 będzie klub Metropolis ‼
Po okazaniu biletu na jakikolwiek seans filmowy w ramach 13. LGBT+ Film Festival 2022 z KinoGramu – wejście free przez cały wieczór!

⏳ START: 29 kwietnia, godz. 23:00, Metropolis, Sienkiewicza 7, Warszawa
👉 O oprawę muzyczną wydarzenia zadba DJ MARCIN CUDNY

🎫 Regularne bilety:
Wstęp do północy – free
Wstęp po północy – 20 PLN

Do zobaczenia!

Gdańsk. Film „Mój tata jest bratem mamy” (Tato – mamyn brat) + panel

💬 Pokaz filmu „Mój tata jest bratem mamy” (Tato – mamyn brat) + panel dyskusyjny wokół pytań o tęczowe rodziny.

Prawda o orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej naszych bliskich jest podstawą dobrych relacji rodzinnych i społecznych. Jak poradzić sobie ze stygmatyzacją, w jaki sposób rozmawiać o zdrowiu seksualnym dziecka LGBT+, jak wspierać swoje tęczowe dziecko? Tęczowa rodzina z perspektywy polskiej, francuskiej oraz argentyńskiej.

Panelistkami będą:
Joanna Brzoza i Bożena Kościuszko-Panek członkinie Stowarzyszenia My Rodzice
Douce Angoisse – performerka pochodząca z Paryża, tworzy tęczową rodzinę z żoną z Argentyny

👉 Kino Kameralne Cafe
👉 24 kwietnia, godz. 14:00
👉 Bilety 20 pln (karnet 5 różnych filmów 80 pln)
👉 Brak możliwości rezerwacji biletów
👉 Brak możliwości zwrotów biletów
*Całkowity wpływ ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz ukraińskich filmowców dokumentujących sytuację w Ukrainie w obliczu rosyjskiej inwazji
http://freefilmers-mariupol.tilda.ws/eng

Gdańsk. Blok „Lesbian Shorts I” + panel

💬 Pokaz bloku filmów krótkometrażowych LESBIAN SHORTS I + panel: Widoczność lesbijek przez pryzmat aktywistki, aktorki, ginekologa i sportsmenki

Ma Stęga zadała pytanie na LinkedIn: Czy przeprowadziłaś coming out jako kobieta LBTQIA w swoim miejscu pracy? Z 79 głosów 47% odpowiedziało tak. Czy proces coming outu lesbijek w Polsce jest łatwy czy trudny? Kiedy bycie widoczną lesbijką staje się ważne i jakie towarzyszą temu wyzwania? Będziemy rozmawiać o faktach i mitach dotyczących lesbijek.

W panelu udział wezmą:
Marta Magott – aktywistka LGBT+, była prezeska Tolerado
Magdaleny Korpas – aktorka
Maja Kaczmarek – Nordic Walkerka
Maciej Socha – ginekolog, badacz nowotworu jajnika w kolorach tęczy

🎬🎬🎬
Panel odbędzie się po projekcji bloku filmów krótkometrażowych LESBIAN SHORTS I, 92′
👉 Kino Kameralne Cafe
👉 26 kwietnia, godz. 18:00
👉 Bilety 20 pln (karnet 5 różnych filmów 80 pln)
👉 Brak możliwości rezerwacji biletów
👉 Brak możliwości zwrotów biletów

Gdańsk. Film „Tahara” + Q&A

💬 Pokaz filmu „Tahara” + Q&A
Profilaktyka samobójstw wśród młodzieży LGBT+

Danuta Sowińska na podstawie filmu „Tahara” i swojego doświadczenia opowie czemu profilaktyka samobójstw czyli prewencja suicydalna młodzieży LGBT+ jest kluczowym aspektem w społeczeństwie. Pokaże statystyki z Gdańska i opowie jak możemy obniżyć ilość myśli, prób samobójczych i samobójstw w społeczności LGBT+. W 2021 roku jest 3,5 krotnie większa liczba prób samobójczych w Województwo Pomorskie osób do 18 roku życia w stosunku do 2020 roku. Skąd taki wzrost? Na podejmowane próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży ma wpływ wiele czynników, które na siebie wzajemnie oddziałują. Izolacja, brak relacji rówieśniczych, cyberprzemoc, sytuacja rodzinna (choroby psychiczne członków rodziny, zaniedbanie, przemoc, nałogi), choroby somatyczne i psychiczne, stresujące wydarzenia i różne przeciwności życiowe. Osoby w kryzysie suicydalnym myślą sztywno, mają deficyty w zakresie samoregulacji emocji, nie mają strategii radzenia sobie w sytuacjach stresowych, mają konflikty między rodzicami i problemy rodzinne, mają konflikty rówieśnicze, utracili przyjaciela w wyniku samobójstwa, są ofiarą znęcania, poniżania. Jeżeli widzisz osobę w kryzysie suicydalnym, to wysłuchaj ją, poświęć jej czas i uwagę. Nie oceniaj, nie krytykuj. Po prostu lub aż słuchaj.”

👉 Kino Kameralne Cafe
👉 27 kwietnia, godz. 18:00
👉 Bilety 20 pln (karnet 5 różnych filmów 80 pln)
👉 Brak możliwości rezerwacji biletów
👉 Brak możliwości zwrotów biletów

Love, Spells and All That (Ask, Buyu vs)

Eren, córka ważnego członka parlamentu i Reyhan, córka dozorcy w letnim domu rodziny Eren na wyspie pod Stambułem, łączy zakazany romans. Kiedy ich związek wychodzi na jaw, rodzina Eren doprowadza do ich rozdzielenia. Wyrzucają Rayhan z ojcem z wyspy, Eren zaś wysyłają do szkoły z internatem w Europie. Od tej pory dziewczyny nie mają ze sobą kontaktu.
Akcja filmu rozpoczyna się 20 lat później. Reyhan wróciła i mieszka na wyspie z młodszym od siebie mężczyzną. Eren przypadkiem odkrywa profil Reyhan w lokalnym medium społecznościowym, postanawia opuścić Europę i odnaleźć ukochaną. Kiedy jej się udaje, mówi Reyhan, że wciąż ją kocha i nigdy nikogo tak bardzo nie kochała. Chce do niej wrócić.
Z początku niechętna do powrotu do przeszłości Reyhan, zaczyna wierzyć w to, że Eren na wyspę przywiódł urok miłosny, jaki rzuciła na nią 20 lat temu. Eren nie jest przesądna, ale również zaczyna wierzyć w moc uroku.

– Antalya Golden Orange Film Festival 2019 – Nagroda Jury
– Austin Gay & Lesbian International Film Festival 2021 – Nagroda Jury
– L.A. Outfest 2021 – Nagroda Jury

Softie (Petite nature)

Dziesięcioletni Johnny wyróżnia się na tle rodziny i niebezpiecznej okolicy we wschodniej Francji. Jest delikatny i inteligentny, a zainteresowaniami wyraźnie wyprzedza swój wiek. Z ciekawością obserwuje wzloty i upadki swojej młodej, samotnej matki, prowadzącej burzliwe życie uczuciowe. Wszystko się zmienia, kiedy nowy nauczyciel z miasta przejmuje jego klasę. Pan Adamski w niego wierzy i chce otworzyć przed nim nowy świat. Młody, nieszablonowy nauczyciel intryguje chłopca…

– Cannes Film Festival 2021 – Queer Palm – nominacja
– Zurich Film Festival 2021- Najlepszy Film Międzynarodowy – nominacja

Warszawa. Film „Majka – świadectwo uzależnienia” + Q&A

💬 Pokaz filmu „Majka – świadectwo uzależnienia” + Q&A z twórcami i osobami zaangażowanymi w produkcję filmu:
– dr n. med. Eryk Matuszkiewicz, od 14 lat pracuje w oddziale toksykologii, wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, pracuje również w pogotowiu ratunkowym
– Agata Slota, psychoterapeutka
– Frank Myonk, reżyser

🎬🎬🎬
Karol otwiera się przed nami, opowiadając o swoim dramacie – wykazując się przy tym niezwykłą odwagą, obnażając kulisy swego uzależnienia od opiatów. Poza Karolem, który dotknął problemu osobiście, w filmie wysłuchamy Agaty Stoly, psychoterapeutki od uzależnień oraz toksykologa, dr Eryka Matuszkiewicza.
Leki z grupy opioidów są najsilniejszymi znanymi medycynie środkami do uśmierzania bólu.
W większych dawkach odurzają. Uzależniają szybko i mocno. Zdawało się, że przez ostatnie parę dekad straciły na popularności głównie w związku z zagrożeniem HIV/AIDS.
Czy tak rzeczywiście jest, dowiemy się z bolesnej historii Karola Marca…

reżyseria: Frank Myonk, występują: Karol Marzec, Agata Stola, dr Eryk Matuszkiewicz, produkcja: Polska 2022, czas: 48 minut, napisy: angielskie

👉 KinoGram/Fabryka Norblina
👉 24 kwietnia, godz. 16:00
👉 Bilety 25 pln
👉 Brak możliwości rezerwacji biletów
👉 Brak możliwości zwrotów biletów
👉 Film z angielskimi napisami

Warszawa. Film „V’inci” + Q&A

💬 Pokaz filmu „V’inci” + Q&A z reżyserką Malgą Kubiak

🎬🎬🎬
Da Vinci, nieślubne dziecko swoich rodziców już na starcie swego życia był poniekąd wyrzutkiem. Po setkach lat mówi się o jego homoseksualnej orientacji. Film przenikliwej reżyserki, Malgi Kubiak jest queerową rekonstrukcją scen z życia Leonarda, będąc jednocześnie wielkim castingiem na anioły i bogów do jego kolosalnych płócien i fresków – w filmie oglądamy swoisty współczesny casting z Berlin Porn Film Festival 2021.
Film ten reżyserka dedykuje bratu niemowlęciu i dziadkowi generałowi – osobom, których nie spotkała, a które pochowane są blisko siebie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

reżyseria/scenariusz: Malga Kubiak, obsada: Goyo Anchou, Rafael Domagala, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Agata Grabowska, Thomas Goersch, Agnieszka Jackl, Bernhard Kempen, Mats Lundell, Billy Morgan, Agata Mai, Oskar Pawelko, muzyka: Paris Fucked Music Society+ vocal Malga Kubiak, Edka Jarzab Chor, Jorgen Andersson + vocal Estrella Rydman, zdjęcia: Malga Kubiak, Daria Infanti, Kari Jantzen, produkcja: Polska, Szwecja 2022, czas: 114 minut, napisy: polskie/angielskie

👉 KinoGram/Fabryka Norblina
👉 23 kwietnia, godz. 16:00
👉 Bilety 25 pln
👉 Brak możliwości rezerwacji biletów
👉 Brak możliwości zwrotów biletów
👉 Film z polskimi i angielskimi napisami

Cured

Mocny dokument, naświetlający kluczowy, aczkolwiek przez wielu nieznany rozdział walki o równość: kampanię, która doprowadziła Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne do skreślenia homoseksualizmu z listy chorób psychicznych w 1973 roku. Zanim podjęto tę doniosłą decyzję, każdy gej czy lesbijka byli uznawani za osoby chore, wymagające leczenia. Przedsiębiorstwa i rząd wykorzystywały ten fakt, by usprawiedliwiać dyskryminację i bigoterię. Dopóki geje i lesbijki byli „chorzy”, postęp na drodze do równości był niemalże wykluczony.

– Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival 2020 – Najlepszy Dokument
– NewFest: New York’s LGBT Film Festival 2020 – Najlepszy Dokument
– OUT at the Movies Int’l LGBT Film Fest 2020 – Najlepszy Dokument
– Rochester ImageOut 2020 – Najlepszy Dokument

No Straight Lines: The Rise of Queer Comics

Film oparty na niezwykłych historiach pięciu queerowych osób, tworzących komiksy, którym udało się wyjść z niszy, by w końcu trafić na okładkę magazynu „Time” i zdobyć światową sławę. W tej adaptacji antologii Justina Halla pod tym samym tytułem, zobaczymy Alison Bechdel („Fun Home”), Jennifer Camper („Rude Girls and Dangerous Women”, Howarda Cruse’a („Gay Comix”), Ruperta Kinnarda („B.B. And The Diva”) i Mary Wings („Come Out Comix”), dzielących się swoimi historiami oraz obserwacjami na wszelkie tematy: od kryzysu AIDS i dyskryminację w miejscu pracy, po poszukiwanie miłości, a nawet nowej fryzury.

– L.A. Outfest 2021 – Nagroda Główna Jury
– Tribeca Film Festival 2021 – Oficjalna Selekcja

Sediments

Sześć transkobiet wyjeżdża do miasteczka w Hiszpanii, gdzie podziwiają niesamowite krajobrazy, ale też zaglądają w głąb siebie. Niczym Ziemia, nasze wnętrze składa się z wielu warstw, kształtujących naszą tożsamość i opowiadających historię naszego życia. Jakie okoliczności wpływają na ten proces, czyniąc nas takimi, jakimi jesteśmy?

„Sediments” to angażująca, a zarazem przezabawna opowieść o empatii, indywidualizmie oraz potrzebie przynależności. 

– Tel Aviv International LGBT Film Festival 2021 – Najlepszy Dokument
– L.A. Outfest 2021 – Najlepszy Dokument
– LesGaiCineMad, Madrid International LGBT Film Festival 2021 – Nagroda Publiczności, Najlepszy Dokument
– Thessaloniki Documentary Film Festival 2021 – Nagroda Główna Jury
– San Sebastián International Film Festival 2021 – nominacja Najlepszy Dokument

Warszawa. Film „Ma Belle, My Beauty” + Q&A

💬 Pokaz filmu „Ma Belle, My Beauty” + „Bi – niewidzialna orientacja. Panel wokół „Kropki nad Bi”, pierwszej polskiej książki na temat orientacji bi+ autorstwa Agaty Maksimowskiej i Miłosza Przepiórkowskiego.

Spotkanie z osobami autorskimi poprowadzi Alina Synakiewicz

🎬🎬🎬
Lane, Bertie i Fred byli kiedyś w poliamorycznym związku. Wszystko układało się świetnie, dopóki Lane nie zniknęła nagle z ich życia. Dwa lata później, Bertie i Fred są już małżeństwem, mieszkają w jego domu rodzinnym na francuskiej prowincji. Gdy Lane nagle się tam pojawia, nie rozpoznaje swojej dawnej kochanki – przeżywającej żałobę po śmierci matki, osamotnionej w „białym”, europejskim mieście. Usiłuje odtworzyć ich dawną beztroską rzeczywistość, ale do pewnych rzeczy może nie być już powrotu…
Filmowy, zniuansowany portret kobiet, które odważnie kreują własne zasady w życiu, gdzie nie ma dla nich innej roli niż pierwszoplanowa.

reżyseria/scenariusz: Marion Hill, obsada: Idella Johnson, Hannah Pepper, Lucien Guignard, Sivan Noam Shimon, muzyka: Mahmoud Chouki, zdjęcia: Lauren Guiteras, produkcja: USA, Francja 2021, czas: 93 minuty, napisy: polskie/angielskie

Sundance Film Festival 2021 – Nagroda Publiczności

Wsparcie udzielone przez Instytut Francuski w Polsce

👉 KinoGram/Fabryka Norblina
👉 24 kwietnia, godz. 18:00
👉 Bilety 25 pln
👉 Brak możliwości rezerwacji biletów
👉 Brak możliwości zwrotów biletów
👉 Film z angielskimi napisami

Warszawa. Film „Magdalena” + Q&A

💬 Pokaz filmu „Magdalena” + Q&A z twórcami i osobami zaangażowanymi w produkcję filmu:
– Marta „Praktyczna Pani” Kondej, muzyka, szkolenie DJskie
– Magdalena Żak, aktorka
– Filip Gieldon, reżyser
Moderator Artur Zaborski – krytyk filmowy, dziennikarz

🎬🎬🎬
Magdalena to młoda kobieta, która nie mówi – komunikuje się ze światem poprzez muzykę. Nocami próbuje swoich sił w klubie, marząc o zagranicznej karierze didżejki. W ciągu dnia zajmuje się 5-letnią córką, którą wychowuje razem ze swoją matką. Z powodu dysfunkcji trudno jest jej znaleźć i utrzymać pracę, a nieporozumienia z matką sprawiają, że sytuacja w domu staje się coraz bardziej napięta. Kiedy na swojej drodze spotyka znaną didżejkę Julię, która bierze ją pod swoje skrzydła, Magdalena zaczyna wierzyć, że wszystko się ułoży. Niestety trudna przeszłość, od której Magdalena cały czas ucieka, zaczyna ją doganiać. Dziewczyna staje przed swoim najtrudniejszym wyborem – córka czy kariera?

reżyseria/scenariusz: Filip Gieldon, obsada: Magdalena Żak, Natalia Sikora, Anna Gajewska, Marcel Wiercichowski, muzyka: Marta Kondej, Marcin Sucharski, zdjęcia: Stanisław Horodecki, produkcja: Polska 2021, czas: 100 minut, napisy: angielskie

👉 KinoGram/Fabryka Norblina
👉 25 kwietnia, godz. 20:00
👉 Bilety 25 pln
👉 Brak możliwości rezerwacji biletów
👉 Brak możliwości zwrotów biletów
👉 Film z angielskimi napisami

Warszawa. Film „Wszystko o moim dziecku” + Q&A

💬 Pokaz filmu „Wszystko o moim dziecku” + Q&A z Piotrem Jaconiem, reżyserem filmu.
Moderator Artur Zaborski – krytyk filmowy, dziennikarz

🎬🎬🎬
W najlepszym razie są na co dzień niewidzialni. W najgorszym – stają się „ideologią LGBT” i celem ataków. Słownych i fizycznych. Rzeczywistość osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce to często ból i strach. Boją się także ich rodziny. Film to opowieści rodziców o dysforii, depresji i próbach samobójczych ich dzieci, a także o trudnościach ze znalezieniem właściwych lekarzy oraz przejściach przed polskimi sądami w walce o tożsamość. Historie, w których nie brak jednak miłości. O swoim życiu Piotrowi Jaconiowi opowiedzieli „tęczowi rodzice” – motornicza, nauczycielka, rolnik czy górnik. Są z dużych miast i małych miasteczek. Z Polski i spoza niej.

„Wszystko o moim dziecku” to chwilami bardzo mroczna opowieść. Ale przede wszystkim, to opowieść o miłości. I osobisty głos autora reportażu na temat transpłciowości…

reżyseria: Piotr Jacoń, zdjęcia: Bartłomiej Serafiński, Adam Diehl, Damian Denel, montaż: Piotr Karczewski, produkcja: Polska 2021, czas: 47 minut, napisy: angielskie

👉 KinoGram/Fabryka Norblina
👉 26 kwietnia, godz. 20:00
👉 Bilety 25 pln
👉 Brak możliwości rezerwacji biletów
👉 Brak możliwości zwrotów biletów
👉 Film z angielskimi napisami

Trans & Non-Binary Shorts I

Beautiful They
Zapalony wczesnym rankiem skręt zaprowadza Violet i Blue nad ocean. Subtelny, podnoszący na duchu queerowy romans o różnych odcieniach płci i byciu prawdziwie widzianym.

reżyseria/scenariusz: Cloudy Rhodes, obsada: Morgan Davies, Sariah Saibu, muzyka: Freya Berkhout, zdjęcia: Jordan Maddocks, produkcja: Australia 2021, czas: 11 minut, napisy: polskie

Between Us
Kei marzy o „normalnym życiu” na japońskiej prowincji. Ale dla transpłciowego mężczyzny bez pracy w rodzinnym miasteczku, normalność nie jest tak łatwo osiągalna.

reżyseria/scenariusz: Cailleah Scott-Grimes, obsada: Chihaya Sho Kadota, Mariella Pacey, Kumiko Kato, zdjęcia: Hans Bobanovits, produkcja: Kanada, Japonia 2021, czas: 17 minut, napisy: polskie/angielskie

Her Dance (Rikoud Hasidi)
Po tym, jak transpłciowa Aya nie zostaje zaproszona na ślub własnej siostry, zjawia się niespodziewanie podczas Szabatu w domu swej ortodoksyjnej rodziny.

reżyseria/scenariusz: Bar Cohen, obsada: Carmit Mesilati Kaplan, Leeoz Levy, Hagar Meshulam Weizman, muzyka: Ólafur Arnalds, zdjęcia: Matan Abramovitz, produkcja: Izrael 2020, czas: 22 minuty, napisy: polskie/angielskie

Kekre
Dokument „Kekre” skupia się na doświadczeniach przejawiania męskości, określanych jako „inne”, w zestawieniu z hegemonicznym jej rozumieniem, mając na celu ukazanie dominującego konstruktu wyrażania męskości w społeczeństwie.

reżyseria/scenariusz: Umut Derin Eroglan, produkcja: Turcja 2021, czas: 23 minuty, napisy: polskie/angielskie

Pool Boy
Austin, sportowiec z college’u, spędzający wakacje w domu, niespodziewanie zakochuje się w Star, niebinarnej osobie, sprzątającej baseny w okolicy.

reżyseria/scenariusz: Luke Willis, obsada: River Gallo, Tim Torre, Justin Chien, muzyka: Daniele Truocchio, zdjęcia: Connor Ellmann, produkcja: USA 2021, czas: 10 minut, napisy: polskie

Trans & Non-Binary Shorts II

Ekai (Mi pequeño gran samurai)
Dokument, przedstawiający historię młodego transchłopaka, Ekaiego Lersundi, który w 2018 roku popełnił samobójstwo po batalii z biurokracją, związaną z hormonalną terapią zastępczą.

reżyseria/scenariusz: Arantza Ibarra, występuje: Iñigo Gastesi, zdjęcia: Amara Mosteiro, produkcja: Hiszpania 2020, czas: 21 minut, napisy: polskie/angielskie

In France Michelle is a Man’s Name
Michael, młody transmężczyzna, wraca na amerykańską prowincję po latach braku kontaktu z rodzicami. Po niekomfortowej kolacji wybiera się z ojcem na przejażdżkę.

reżyseria/scenariusz: Em Weinstein, obsada: Tim Blough, Jerry Carlton, Ari Damasco, Neil Green, Genna McAllister, Miss Prys, Olga Sanchez, Dan Vhay, muzyka: Jacob Masters, zdjęcia: Alexa Wolf, produkcja: USA 2020, czas: 13 minut, napisy: polskie

Taffeta
Gdy toksyczny, erotyczny romans przez telefon wymyka się spod kontroli, Taffeta musi zdecydować, czy będzie w stanie zerwać z destrukcyjnymi nawykami i przygniatającą samotnością.

reżyseria: Lovell Holder, scenariusz: Roger Q. Mason, obsada: Roger Q. Mason, Charlie Thurston, muzyka: David Gonzalez, zdjęcia: Matthew Plaxco, produkcja: USA 2021, czas: 11 minut, napisy: polskie

The Uninhabitable Ones (Inabitáveis)
Brazylijska grupa tancerzy współczesnych ma zaprezentować swoją najnowszą sztukę, „The Uninhabitable Ones”, której tematem jest homoseksualność czarnych mężczyzn.

reżyseria/scenariusz: Anderson Bardot, obsada: Castiel Vitorino Brasileiro, Lucciano Coelho, Mauro Marques, muzyka: Marcus Neves, zdjęcia: Igor Pontini, produkcja: Brazylia 2020, czas: 25 minut, napisy: polskie/angielskie

They/Them
Dzień z życia Silas – młodej osoby transpłciowej, która próbuje uporządkować swoje domowe i społeczne życie, a także zaimki.

reżyseria/scenariusz: Goldbloom Micomonaco, obsada: Heath V. Salazar, Sydney Sarayeva, Jennifer Busuttil, Claudelle Tremblay, zdjęcia: Alex Tse, produkcja: Kanada 2021, czas: 11 minut, napisy: polskie

Witness
Shea, czarna niebinarna osoba na początku trzeciej dekady życia, dostaje się do Sankofy, afrofuturystycznej sfery bezpłciowości, kreatywności i podróży w czasie.

reżyseria: Joie Lou Shakur, scenariusz: Joie Lou Shakur, Kennedie King, Danielle Brathwaite-Shirley, Myka Johnson, Melody J. Moweta, obsada: Kennedie King, Joie Lou Shakur, Myka Johnson, Melody J. Moweta, zdjęcia: Joie Lou Shakur, produkcja: USA 2021, czas: 6 minut, napisy: polskie

Let’s Animate This Love – Shorts

Between Us Two
Gej rozmawia ze zmarłą matką.

reżyseria: Tan Wei Keong, muzyka: Darren Ng, produkcja: Singapur 2017, czas: 5 minut, napisy: polskie/angielskie

Choice
„Choice” to tradycyjna animacja krótkometrażowa, próbująca uchwycić doświadczenie bycia osobą niebinarną. Film narysowano szkicową, ołówkową kreską, by oddać uczucie niedookreślenia bohatera.

reżyseria: Dudek Pulit, muzyka: Sławek Kandziora, produkcja: Polska 2020, czas: 5 minut

Eating in the Dark
Tożsamość bywa krucha. Co nas definiuje a co nie? Poprzez wielkie dilda, wyznaczanie granic i podróż przez psychodeliczny las, towarzyszymy Siro na drodze do samopoznania.

reżyseria/scenariusz: Inari Sirola, głos: Susie Scott, Ruanth Chrisley Thyssen, Inari Sirola, muzyka: Ansso An, Ben Price, produkcja: UK 2021, czas: 10 minut, napisy: polskie

In Nature (Dans la Nature)
W naturze w pary łączą się samce z samicami. Otóż nie zawsze! Pary mogą tworzyć także samice z samicami. Lub samce z samcami. Może o tym nie wiesz, ale homoseksualność nie dotyczy tylko ludzi.

reżyseria: Marcel Barelli, scenariusz: Marcel Barelli, Fleur Daugey, występuje: Lucia Barelli, produkcja: Szwajcaria 2021, czas: 6 minut, napisy: polskie/angielskie

Purpleboy
Oscar to dziecko, kiełkujące w ogrodzie rodziców. Nikt nie wie, jaką ma biologiczną płeć, ale samo twierdzi, że męską. Pewnego dnia Oscar przeżywa niezwykłą, acz bolesną przygodę w autorytarnym, przytłaczającym świecie. Czy uda się doprowadzić do tego, by inni uznali jego tożsamość?

reżyseria/scenariusz: Alexandre Siqueira, muzyka: Christophe Petchanatz, produckcja: Portugalia, Francja, Belgia 2019, czas: 14 minut, napisy: polskie/angielskie

This is Katharine (Hvem er Katharina)
Młoda Katharine zaczyna się zastanawiać, czy jest lesbijką. Próbuje odnaleźć własną tożsamość poprzez filmy i telewizję, tworząc na ich podstawie wyobrażenie na temat siebie samej. Wyobrażenie, które dalece odbiega od nieśmiałej, wystraszonej dziewczynki, jaką w istocie jest. Dzięki wszechwiedzącej lektorce poznajemy historię Katherine, jej myśli i uczucia, towarzysząc w podróży ku odnalezieniu i uwolnieniu siebie.

reżyseria/scenariusz: Ida Hansen Eldøen, głos: Lisa Cordileone, muzyka: Sigurd Ekle, zdjęcia: Kim-Marius H. Olsen, produkcja: Norwegia 2022, czas: 15 minut, napisy: polskie

To All the Boys I Loved (A todos los pibes que amé)
Każda osoba, którą spotykamy na naszej drodze, zostawia w naszym życiu znak – ale żaden z nich nie jest tak trwały jak te pozostawione przez ludzi, których kochaliśmy.

reżyseria: Franco Ariel Malizia, scenariusz: Veronica Pelañoza, obsada: Facundo Cruz, muzyka: The Westerlies, produkcja: Argentyna 2020, czas: 5 minut, napisy: polskie/angielskie

Mój tata jest bratem mamy (Tato – mamyn brat)

Tolik jest awangardowym artystą undergroundowej, queerowej sceny Kijowa. Jest także przybranym ojcem małej Katii, córki jego siostry, Anyi. Choroba psychiczna nie pozwala Anyi opiekować się na co dzień Katią. Doceniony za innowacyjność na festiwalu Visions du Réel film Wadima Ilkowa z melodyjną płynnością łączy momenty skrajnej samotności i intymnej rodzinnej bliskości, pustki i twórczego skupienia, wielkiego ciężaru i codziennej radości życia. Odważny, ale i subtelny, pełen szacunku portret niezwykłej rodziny autentycznością ujęcia koresponduje z osobistą i artystyczną szczerością swoich bohaterów.

Całkowity wpływ ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz ukraińskich filmowców, dokumentujących sytuację w Ukrainie w obliczu rosyjskiej inwazji.
http://freefilmers-mariupol.tilda.ws/eng

Majka – świadectwo uzależnienia (Monkey – addiction testimony)

Karol otwiera się przed nami, opowiadając o swoim dramacie – wykazując się przy tym niezwykłą odwagą, obnażając kulisy swego uzależnienia od opiatów. Poza Karolem, który dotknął problemu osobiście, w filmie wysłuchamy Agaty Stoly, psychoterapeutki od uzależnień oraz toksykologa, dr Eryka Matuszkiewicza.
Leki z grupy opioidów są najsilniejszymi znanymi medycynie środkami do uśmierzania bólu.
W większych dawkach odurzają. Uzależniają szybko i mocno. Zdawało się, że przez ostatnie parę dekad straciły na popularności głównie w związku z zagrożeniem HIV/AIDS.
Czy tak rzeczywiście jest, dowiemy się z bolesnej historii Karola Marca…

Hiszpańskie szorty (Spanish Shorts)

Tarek
Czworo nastolatków opowiada o swoich przeżyciach z imprezy, na której poznali chłopaka o imieniu Tarek. Cztery świadectwa ujawniają bardzo głęboką więź pomiędzy bohaterami, którzy pomimo różnic przeszli przez podobne doświadczenia.

reżyseria: Anatael Pérez, scenariusz: Anatael Pérez, Criz Marín, Ágata Bentancort, Altair Jorge Leiros, Miguel Cruz, Eduardo Zerolo, obsada: Cris Marín, Ágata Bentancort, Altair Jorge Leiros, Miguel Cruz, Eduardo Zerolo, muzyka: Altair Jorge Leiros, zdjęcia: Braulio Fernández Vidal, Emma Sánchez Baez, Juan Andrés Sosa, Lucas Sancho García, produkcja: Hiszpania 2021, czas: 9 minut, napisy: polskie/angielskie

Przed wybuchem (Antes de la erupción)
Chociaż erupcja wulkanu może nastąpić bez wyraźnego ostrzeżenia, zwykle przed wybuchem zauważalne są pewne sygnały. Podobnie w życiu, tyle że przeważnie ich nie dostrzegamy…

reżyseria/scenariusz: Roberto Pérez Toledo, obsada: Jorge Alcocer, Pablo Capuz, Edgar Córcoles, Javier Morgade, Javier Orán, muzyka: Alejandro Ventura, zdjęcia: Juanmi Márquez, produkcja: Hiszpania 2021, czas: 9 minut, napisy: polskie/angielskie

Środek do dezynfekcji (Hidroalcohólico)
Dwoje obcych sobie ludzi umawia się na randkę w ciemno podczas pandemii COVID-19. Dyskutują o problemach związanych z nawiązywaniem kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem.

reżyseria/scenariusz: Roberto Pérez Toledo, obsada: Adrián Expósito, Julian Jaramillo, muzyka: Alex Arcoleo, zdjęcia: Indi Costa, produkcja: Hiszpania 2020, czas: 5 minut, napisy: polskie/angielskie

Jestem dziewczynką (Yo soy una niña)
Ten krótki metraż ma na celu uwidocznić rzeczywistość transpłciowości w dzieciństwie i podkreślić znaczenie postaci dziadków. To opowieść o komplikacjach, nieporozumieniach i konfliktach do przezwyciężenia; o bezwarunkowej miłości, szacunku, wsparciu i akceptacji procesu identyfikacji seksualnej dziesięcioletniej dziewczynki.

reżyseria/scenariusz: Richard Zubelzu, produkcja: Hiszpania 2019, czas: 20 minut, napisy: polskie/angielskie

Otwierając okna (Abriendo ventanas)
Historia na siedem głosów; siedem kobiet, które dają świadectwo swojej różnorodności afektywno-seksualnej i płciowej. To opowieść o ich przeżyciach, w połowie drogi między dramatem a humorem, czułością a rzeczywistością, nie zawsze łatwą w codziennym doświadczeniu bohaterek.

reżyseria/scenariusz: Vicky Calavia, produkcja: Hiszpania 2021, czas: 30 minut, napisy: polskie/angielskie

(A)Normal
Leo, Juan, David i Lucio spotykają się w szatni na siłowni. Czterech mężczyzn o czterech różnych poglądach na kwestie męskości. Podejmują dyskusje, które wydawać by się mogły proste, a które budują jednak ogromne napięcie i emocje.

reżyseria/scenariusz: Miguel Parra, obsada: Victor Viruta, Eduardo Ferrés, Miguel Pancorbo, Rubén Frías, muzyka: Lisandro Rodríguez, zdjęcia: Aritz Bilbao, produkcja: Hiszpania 2021, czas: 12 minut, napisy: polskie/angielskie

Lepsze dni (Better Days)
Świadectwa osób LGBTQI+, które ubiegały się o azyl lub schronienie w Hiszpanii; wyjątkowe historie z podróży, które pokazują ich różne doświadczenia i realia zarówno w krajach pochodzenia, jak i w kraju, który obecnie ich gości.

reżyseria/scenariusz: Fran Herrero Ansoleaga, produkcja: Hiszpania 2021, czas: 20 minut, napisy: polskie/angielskie

Przegląd współorganizowany przez platformę Exterior es Diverso, organizację Cinemateca Pedro Zerolo oraz Instytut Cervantesa. Kurator – Gerjo Pérez Meliá

Dziewczyny (Girl Picture)

Najlepsze przyjaciółki, Mimmi i Rönkkö, znajdujące się w tym specyficznym momencie życia pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, pracują po szkole w sklepie ze smoothies, dzieląc się doświadczeniami, związanymi z miłością i seksem. Pierwsza zakochuje się w neurotycznej łyżwiarce figurowej – Emmie, trzymając się jednocześnie na dystans, druga zaś poszukuje – na razie bezskutecznie – erotycznej przyjemności. W miarę jak Mimmi usiłuje otworzyć się na bliskość, a Rönkkö zdobyć na więcej spontaniczności, w każdy piątek dziewczyny zdają sobie szczere relacje z własnych postępów.

– Berlin International Film Festival 2022 – Nominacja do Nagrody Teddy
– Sundance Film Festival 2022 – Nagroda Publiczności

Wsparcie udzielone przez Ambasadę Finlandii w Warszawie

Ramona Rey – koncert

Gala Otwarcia 13. LGBT+ Film Festival 2022

22 kwietnia, godzina 20:00
KinoGram/Fabryka Norblina
Żelazna 51/53, Warszawa

🎬 W programie pokaz filmu „Private Desert” (Deserto Particular), reżyseria Aly Muritiba
🎼 Muzycznie wieczór uprzyjemni koncert Ramony Rey, która wystąpi z repertuarem zespołu Maanam❗

Ramona Rey – wokalistka, autorka tekstów, absolwentka Akademii Muzycznej na wydziale Wokalno- Aktorskim w Gdańsku, (mezzosopran)by.
Artystka wielowymiarowa i wszechstronna. Jest zaprzeczeniem sloganu, że „w muzyce powiedziano już wszystko”. Wszystko dopiero będzie!  Ma na swoim koncie 4 autorskie albumy z muzyką elektroniczną. Na szczególną uwagę zasługują jej teksty, charakterystyczny sposób frazowania oraz unikatowe brzmienie. Obecna jest na scenie klubowej, ale także na deskach scen opery i musicalu.
W 2019 wystąpiła na premierze książki „Miłość zaczyna się od miłości” Olgi Kory Sipowicz i od tego czasu wzbogaciła swój repertuar o twórczość zespołu Maanam, który od zawsze był jest jej ogromną inspiracją.

👉 Bilety 55 PLN
👉 Brak możliwości rezerwacji biletów
👉 Brak możliwości zwrotów biletów
👉 Miejsca nienumerowane

ON-LINE / 13. LGBT+ Film Festival 2022

W dniach 6-20 maja, wybrane tytuły z repertuaru dostępne będą na platformie MOJEeKINO.PL

Chcemy zaprosić widzów z całej Polski, aby uczestniczyli w wydarzeniu zarówno w kinach, jak i on-line. Dzięki temu jeszcze więcej osób będzie mogło zobaczyć najnowsze i najlepsze filmy LGBT+ jakie dla Was wyselekcjonowaliśmy.

Chcemy również trafić do mieszkańców mniejszych miejscowości, dla których dotarcie do festiwalowego kina jest zwyczajnie utrudnione.

Zapraszamy!

Trzy smutne tygrysy (Três Tigres Tristes)

São Paulo, dystopijna przyszłość, nie tak odległa od teraźniejszości. Panuje epidemia wirusa opanowującego umysł i odbierającego zdolność zapamiętywania. Trójka młodych, nieheteronormatywnych ludzi krąży po zrujnowanym przez wirusa i kapitalizm mieście, dzieląc się doświadczeniami i opowiadając o dawnych miłościach. W świecie politycznie wymuszonej amnezji wspomnienia mogą ocaleć wyłącznie we wspólnocie, przekazywane sobie w relacji z innymi. To Złota Era dla tych, którzy byli dotąd marginalizowani.

Berlin International Film Festival 2022 – Nagroda Teddy

Tahara

Odkąd sięgają pamięcią, Carrie i Hannah (Rachel Sennott „Shiva Baby”) były zawsze nierozłączne. Po tym, gdy była koleżanka ze szkoły hebrajskiej, Samantha Goldstein, popełnia samobójstwo, dziewczyny biorą udział w jej pogrzebie i spotkaniu, które ma im pomóc w zrozumieniu żałoby przez pryzmat wiary. Kiedy jednak niewinne ćwiczenie pocałunków wywraca świat Carrie do góry nogami, życie przyjaciółek zaczynają komplikować nastoletnie namiętności, różnice statusu społecznego i chwiejna wiara.
Queerowy dramat o dojrzewaniu, którego akcja dzieje się w Rochester w Nowym Jorku.

– L.A. Outfest 2020 – Najlepszy Film
– NewFest: New York’s LGBT Film Festival 2020 – Najlepszy Debiut Reżyserski
– Denver International Film Festival 2021 – Najlepszy Film

Lesbian Shorts I

From A to Q
Alex śni o tym, jak wyznaje miłość innej dziewczynie. Po przebudzeniu jej życie już nigdy nie będzie takie samo.

reżyseria/scenariusz: Emmalie El Fadli, obsada: Sophie Rivers, Holly Ashman, Philips Nortey, Claire Cartwright, muzyka: Charlotte Partt, zdjęcia: Beatriz Delgado Mena, produkcja: UK 2021, czas: 19 minut, napisy: polskie

Girls Shouldn’t Walk Alone at Night (Les filles ne marchent pas seules la nuit)
Po imprezie na zakończenie liceum Chantal i Delphine wracają ciemną nocą do domu…

reżyseria/scenariusz: Katerine Martineau, obsada: Amaryllis Tremblay, Nahéma Ricci, Guillaume Laurin, muzyka: Paloma Daris, zdjęcia: Alexandre Nour Desjardins, produkcja: Kanada 2020, czas: 17 minut, napisy: polskie/angielskie

His Eyes (Blaue Augen)
Anna opowiada Cleo o nowej metodzie naukowej, która umożliwiłaby im urodzenie dziecka i stworzenie rodziny, Cleo nie pała jednak entuzjazmem.

reżyseria/scenariusz: Alexander Weber, obsada: Miriam Fussenegger, Isabella Jeschke, Elisabeth Kanettis, Faris Endris Rahoma, muzyka: Benjamin Steiger, zdjęcia: Alois Kozar, produkcja: Austria 2022, czas: 23 minuty, napisy: polskie/angielskie

Pillars
Mennonicka kobieta ucieka się do sekretnego języka, gdy jej najlepsza przyjaciółka rozpoczyna rytuał zaślubin.

reżyseria/scenariusz: Cameron Bruce Nelson, obsada: Madeline Burton, Isabel Lasker, Walker Hare, Eve Sinclair, Sonja Monica Athey, zdjęcia: Christian Vasquez, produkcja: USA 2020, czas: 11 minut

Roadkill
Samotne życie Tillie, sprzątającej na co dzień drogi po wypadkach z udziałem zwierząt, zmienia się nie do poznania za sprawą Wandy.

reżyseria/scenariusz: Aliza Brugger, obsada: Gamze Ceylan, Nana Ponceleon, muzyka: Harsha Thangirala, zdjęcia: Brent Scott Maze, produkcja: USA 2020, czas: 15 minut, napisy: polskie

The Going
Od śmierci Leili minęło już pół roku. Emma wie, że czas ruszyć dalej. Tylko dlaczego ma wrażenie, że Leila wciąż jest obok?

reżyseria: Máirín O’Hagan, scenariusz: Sarah Anson, obsada: Sarah Pelosi, Sarah Anson, zdjęcia: Tom Bradley, produkcja: UK 2021, czas: 11 minut, napisy: polskie

Lesbian Shorts II

Fence (Hegn)
Ebba budzi się obok swojej dziewczyny Jony. Jej sen o rozłące i tęsknocie za byciem razem zaczyna jednak negatywnie oddziaływać na ich związek.

reżyseria/scenariusz: Hilke Rönnfeldt, obsada: Lisa Carlehed, Emilie Claudius Kruse, muzyka: Sigurlaug Thorarensen & Julius Pollux Rothlaender, zdjęcia: Roxana Reiss, produkcja: Dania, Niemcy 2021, czas: 12 minut, napisy: polskie/angielskie

Lonely Cowgirl (Ensom Cowgirl)
Liv odlicza dni do ponownego spotkania z ukochaną. Samotność rzuca jednak wyzwanie jej sile psychicznej.

reżyseria/scenariusz: Gina Kippenbroeck, obsada: Carla Eleonora Feigenberg, Kristine Utne Stiberg, muzyka: Frederik Lehmann, zdjęcia: Gerda Falk, Dania 2021, czas: 19 minut, napisy: polskie/angielskie

Szczeliny (The Cracks)
Teresa popada w depresję poporodową. Wspólnie z mężem postanawiają przeprowadzić się na jakiś czas do domu rodzinnego Teresy. Na miejscu bohaterka niespodziewanie spotyka swoją dawną miłość – Annę. W kobietach na nowo budzi się uczucie.

reżyseria/scenariusz: Magdalena Gajewska, obsada: Fryderyk Gnap, Sandra Korzeniak, Maciej Miszczak, Jaśmina Polak, Maciej Robakiewicz, Justyna Wasilewska, muzyka: Piotr Nermer, zdjęcia: Adam Pluciński, produkcja: Polska 2021, czas: 30 minut, napisy: angielskie

The Cost of Living
Lily spotyka się twarzą w twarz ze śmiercią. Ta jednak ukazuje jej się pod postacią femme fatale, co niespodziewanie wzbudza w Lily pożądanie, przyprawiające o zawroty głowy.

reżyseria/scenariusz: Alice Trueman, obsada: Kieron Jecchinis, Lily Loveless, Genesis Lynea, Mia Soteriou, zdjęcia: Lorena Pagés, produkcja: UK 2021, czas: 13 minut, napisy: polskie

Veils
Ayumi i Sayaka chcą zorganizować niby-ślubną sesję zdjęciową na swoją piątą rocznicę. Tymczasem z jednej z pracowni fotograficznych przychodzi bardzo rozczarowująca odpowiedź.

reżyseria/scenariusz: Erika Nakayama, obsada: Erika Nakayama, Yukimi Soma, Michiyo Yokoyama, Maaya Iwakura, Tomoko Tate, Masaru Mori, Taijirou Arakawa, muzyka: Kisa Sakaguchi, zdjęcia: Sai Ishizuka, produkcja: Japonia 2021, czas: 18 minut, napisy: polskie/angielskie

Gay Shorts I

Dirty
Marco urywa się z lekcji, by spędzić wieczór ze swoim chłopakiem. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem.

reżyseria/scenariusz: Matthew Puccini, obsada: Manny Dunn, Morgan Sullivan, Sean Patrick Higgins, muzyka: Nathan Prillaman, zdjęcia: Matt Mitchell, produkcja: USA 2020, czas: 11 minut, napisy: polskie

Half
Nowojorski pół-Żyd Jonah, outuje się przed swoją dziewczyną, co chwieje fundamentami ich związku i uruchamia serię tragikomicznych, miłosno-religijnych zdarzeń.

reżyseria/scenariusz: Jacob Roberts, obsada: Ryan Vincent Anderson, Annabel O’Hagan, Jacob Roberts, Matt Walker, zdjęcia: Drew Levin, produkcja: USA 2021, czas: 11 minut, napisy: polskie

Of Hearts and Castles
Cierpiący po rozstaniu mężczyzna spotyka w Los Angeles innego mężczyznę na jedną noc, która połączy ich na zawsze.

reżyseria/scenariusz: Rubén Navarro, obsada: Philemon Chambers, Luis Carazo, Jessica Spotts, muzyka: Arturo Cardelús, zdjęcia: Bongani Mlambo, produkcja: Hiszpania, USA 2020, czas: 15 minut, napisy: polskie

Skowyt (The Howling)
Kuba dorasta w małej, sennej wiosce, w której nic się nie dzieje. Wychowuje go ojciec alkoholik, zajmujący się na co dzień hodowlą owiec. Pewnego dnia we wsi pojawia się stary znajomy…

reżyseria/scenariusz: Bartosz Brzeziński, obsada: Maciej Łączyński, Adam Stępnicki, Robert Czebotar, Mateusz Trojanowski, Jakub Onichowski, Bartosz Gomoła, Oskar Rybaczek, muzyka: Tomasz Mreńca, zdjęcia: Max Bugajak, produkcja: Polska 2021, czas: 30 minut, napisy: angielskie

Starfuckers
Pracownik seksualny funduje klientowi iluzję, o którą został poproszony. „Zrobię z ciebie gwiazdę” – słyszy od niego na chwilę przed tym, gdy sytuacja ulega gwałtownej zmianie.

reżyseria: Antonio Marziale, scenariusz: Antonio Marziale, Cole Doman, obsada: Antonio Marziale, Jonathan Slavin, Cole Doman, muzyka: James William Blades, Taul Katz, zdjęcia: Matthew Pothier, produkcja: USA 2022, czas: 14 minut, napisy: polskie

You Will Still Be Here Tomorrow
Zamężny gej musi dokonywać serii coming outów przed swoim chorującym na Alzheimera ojcem.

reżyseria/scenariusz: Michael Hanley, obsada: Jonathan Watton, Eric Peterson, Ahmed Muslimani, Leo Orgil, muzyka: Spencer Creaghan, zdjęcia: Justin Black, produkcja: Kanada 2020, czas: 17 minut, napisy: polskie

Gay Shorts II

All the Awards I Never Gave You (Todos os prêmios que eu nunca te dei)
Niespodziewane spotkanie dwóch młodych aktorów podczas ceremonii rozdania nagród prowokuje powrót nieprzepracowanych uczuć i romansu, który może wcale się nie zakończył…

reżyseria: Caio Scot, scenariusz: Lucas Drummond, Mel Carvalho, obsada: Lucas Drummond, Matheus Campos, zdjęcia: João Paulo Casalino, produkcja: Brazylia 2021, czas: 17 minut, napisy: polskie/angielskie

Buck
Podczas nawrotu stanów depresyjnych, młody Lynn szuka ukojenia w rozpuście, by odkryć, że bycie szczęśliwym jest bardziej złożone, niż myślał.

reżyseria/scenariusz: Elegance Bratton, Jovan James, obsada: Malik Shakur, Biko Eisen-Martin, Gabe Peyton, Simbi Kali, muzyka: James Newberry, zdjęcia: Zamarin Wahdat, produkcja: USA 2020, czas: 14 minut, napisy: polskie

Escaping the Fragile Planet (Apodrasi apo ton Efthrafsto Planiti)
Dwóch mężczyzn spotyka się niespodziewanie na dwie godziny przed końcem świata, gdy dziwna różowa mgła spowija powoli całe miasto.

reżyseria/scenariusz: Thanasis Tsimpinis, obsada: Nikos Lekakis, Michail Tabakakis, muzyka: Renos Papastavros, zdjęcia: Konstantinos Koukoulios, produkcja: Grecja 2020, czas: 17 minut, napisy: polskie/angielskie

F^¢k '€m R!ght B@¢k
Czarnoskóry raper z Baltimore musi przechytrzyć swoją mściwą szefową, by nie stracić pracy po przypadkowym zażyciu narkotyków.

reżyseria/scenariusz: Harris Doran, obsada: Emmanuel DDM Moss, Kara Young, Catherine Curtin, zdjęcia: Tyler Davis, produkcja: USA 2022, czas: 13 minut, napisy: polskie

Hear My Voice
Mike przeniósł się do Londynu, by znaleźć miłość i wymarzoną rolę w operze. Po czterech latach wciąż jest w punkcie wyjścia. Wszystko ulega zmianie, gdy odwiedza go duch ekscentrycznej babci.

reżyseria: Daniele Guerra, scenariusz: Alex Kassab, obsada: Ollie Marsden, Kyley Winfield, Eileen Nicholas, muzyka: Mike Ladouceur, zdjęcia: Jonathan Haldon, producent: Charles Meunier, produkcja: UK 2021, czas: 13 minut, napisy: polskie

The Night Train (Nattåget)
Oskar wraca pociągiem z rozmowy kwalifikacyjnej w Sztokholmie. Mając przed sobą całą noc podróży, krzyżuje spojrzenia z Ahmadem.

reżyseria/scenariusz: Jerry Carlsson, obsada: Erik Nilsson, Khalil Ben Gharbia, Elin Hugoson, zdjęcia: Marcus Dineen, produkcja: Szwecja 2020, czas: 15 minut, napisy: polskie/angielskie

Trade
Czasem trzeba „przesunąć w prawo” samego siebie. Krótki film o zinternalizowanej homofobii i zjawisku „masc4masc” w gejowskich aplikacjach randkowych.

reżyseria: Blair Baker, scenariusz: Nick Wheelehon, obsada: Zy’air Carter, Nick Wheelehon, zdjęcia: Michael Kohlbrenner, produkcja: USA 2021, czas: 10 minut, napisy: polskie

Rebel Dykes

Gdy punk spotyka feminizm w niespokojnym Londynie lat osiemdziesiątych, dochodzi do wielkiego wybuchu, w samym centrum którego oglądamy grupę młodych lesbijek. Z pomocą wywiadów, oryginalnej muzyki, animacji i zdjęć archiwalnych pełnometrażowy dokument „Rebel Dykes” odtwarza historię życia kilku przyjaciółek, które poznają się podczas Pokojowego Obozu Kobiecego Greenham Common. Ich powrót do Londynu to początek wspólnego życia, walki i miłości, a także prób odnalezienia wolności i siły, by stworzyć własny, rządzony zupełnie innymi zasadami świat.

Randki z Amber (Dating Amber)

Lata 90. XX wieku. Młodzież (nawet ta małomiasteczkowa) charakteryzuje się wzmożoną i niespecjalnie skrywaną aktywnością seksualną, nie rozpatrując tego w kategorii moralnych dylematów. Nieobyczajne zachowania stają się akceptowalne, pod warunkiem, że dotyczą heteronormatywnych wzorców. Dlatego bohaterowie filmu, Eddie i Amber, zostają parą dla świętego spokoju. On to zagubiony i przerażony swoją seksualnością gej, ona – świadoma swoich pragnień i marzeń lesbijka. Ich potyczki z rówieśnikami i rodzicami układają się nie tylko w przebojową opowieść o dorastaniu, ale też błyskotliwie rysują szerszy, społeczny kontekst związany z rozwijaniem się postaw równościowych i wolnościowych.

– NewFest: New York’s LGBT Film Festival 2021 – Najlepszy Film Międzynarodowy
– Irish Film and Television Awards 2021 – Najlepszy Aktor Drugoplanowy – Barry Ward
– Irish Film and Television Awards 2021 – Najlepsza Aktorka Drugoplanowa – Sharon Horgan

Wsparcie udzielone przez Ambasadę Irlandii w Polsce

Wszystko o moim dziecku (All About My Child)

W najlepszym razie są na co dzień niewidzialni. W najgorszym – stają się „ideologią LGBT” i celem ataków. Słownych i fizycznych. Rzeczywistość osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce to często ból i strach. Boją się także ich rodziny. Film to opowieści rodziców o dysforii, depresji i próbach samobójczych ich dzieci, a także o trudnościach ze znalezieniem właściwych lekarzy oraz przejściach przed polskimi sądami w walce o tożsamość. Historie, w których nie brak jednak miłości. O swoim życiu Piotrowi Jaconiowi opowiedzieli „tęczowi rodzice” – motornicza, nauczycielka, rolnik czy górnik. Są z dużych miast i małych miasteczek. Z Polski i spoza niej. „Wszystko o moim dziecku” to chwilami bardzo mroczna opowieść. Ale przede wszystkim, to opowieść o miłości. I osobisty głos autora reportażu na temat transpłciowości…

– 5. Festiwal Wrażliwy w Gdyni 2021 – 2 nagroda, kategoria: film dokumentalny/reportaż filmowy
– 27. Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2021 – Nagroda Dyrektor Naczelnej KCK p. Augustyny Nowackiej
– ZET Radio Prize named after Andrzej Woyciechowski 2021 – wyróżnienie

Wildhood

FILM ZAMKNIĘCIA

Link, nastolatek o rdzennym pochodzeniu Mi’kmaw oswaja się ze swoją tożsamością seksualną, gdy jego i tak już bardzo chwiejne życie bierze nagle gwałtowny zakręt. Policja przyłapuje go z bratem na kradzieży, co wywołuje wybuch agresji u ich ojca. Gdy Link odkrywa, że jego rzekomo zmarła matka może jednak żyć, chłopcy decydują się uciec z domu. W drodze poznają Pasmaya, którego połączy z Linkiem coś więcej niż etniczne pochodzenie. Czy jednak (w pełni zrozumiała) nieufność Linka wobec innych nie zrujnuje nowej, obiecującej relacji, a także samej misji?

Toronto International Film Festival 2021 – Oficjalna Selekcja

Wsparcie udzielone przez Ambasadę Kanady w Polsce

Ma Belle, My Beauty

Lane, Bertie i Fred byli kiedyś w poliamorycznym związku. Wszystko układało się świetnie, dopóki Lane nie zniknęła nagle z ich życia. Dwa lata później, Bertie i Fred są już małżeństwem, mieszkają w jego domu rodzinnym na francuskiej prowincji. Gdy Lane nagle się tam pojawia, nie rozpoznaje swojej dawnej kochanki – przeżywającej żałobę po śmierci matki, osamotnionej w „białym”, europejskim mieście. Usiłuje odtworzyć ich dawną beztroską rzeczywistość, ale do pewnych rzeczy może nie być już powrotu…
Filmowy, zniuansowany portret kobiet, które odważnie kreują własne zasady w życiu, gdzie nie ma dla nich innej roli niż pierwszoplanowa.

Sundance Film Festival 2021 – Nagroda Publiczności

Wsparcie udzielone przez Instytut Francuski w Polsce

V’inci

Da Vinci jako nieślubne dziecko już na starcie swego życia był poniekąd wyrzutkiem. Po setkach lat mówi się o jego homoseksualnej orientacji. Film przenikliwej reżyserki, Malgi Kubiak, jest queerową rekonstrukcją scen z życia Leonarda, będąc jednocześnie wielkim castingiem na anioły i bogów do jego kolosalnych płócien i fresków – w filmie oglądamy swoisty współczesny casting z Berlin Porn Film Festival 2021.
Film ten reżyserka dedykuje bratu niemowlęciu i dziadkowi generałowi – osobom, których nie spotkała, a które pochowane są blisko siebie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Magdalena

Magdalena to młoda kobieta, która nie mówi – komunikuje się ze światem poprzez muzykę. Nocami próbuje swoich sił w klubie, marząc o zagranicznej karierze didżejki. W ciągu dnia zajmuje się 5-letnią córką, którą wychowuje razem ze swoją matką. Z powodu niepełnosprawności trudno jest jej znaleźć i utrzymać pracę, a nieporozumienia z matką sprawiają, że sytuacja w domu staje się coraz bardziej napięta. Kiedy na swojej drodze spotyka znaną didżejkę Julię, która bierze ją pod swoje skrzydła, Magdalena zaczyna wierzyć, że wszystko się ułoży. Niestety trudna przeszłość, od której Magdalena cały czas ucieka, zaczyna ją doganiać. Dziewczyna staje przed swoim najtrudniejszym wyborem – córka czy kariera?

Hello World (Hei Verden)

„Wszyscy w mojej klasie są hetero. To Holmestrand, rolnicze miasteczko. Ludzie nie są tutaj homo” – mówi Viktor, który wraz z Runą, Diną i Joachimem opowiada, jak wygląda dorastanie z perspektywy nieheteronormatywnych nastolatków. To historia prawdziwych pionierów, którzy próbują uwolnić się od doświadczenia wstydu. Budowanie wewnętrznej dumy nie jest jednak łatwe w świecie, w którym od nienawiści dzieli młodych ludzi zaledwie jedno kliknięcie w sieci. Czy coś zmieni się z czasem na lepsze? Jak to jest – być jedyną otwarcie queerową osobą w szkole?

– Oslo Pix 2021 – Nagroda Publiczności – Najlepszy Film
– Tromsø International Film Festival Junior (TIFF Junior) 2021 – Nagroda Publiczności – Najlepszy Film

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG

Private Desert (Deserto Particular)

FILM OTWARCIA

Daniel, 40-letni policjant, zostaje zawieszony w obowiązkach służbowych, a w jego sprawie toczy się wewnętrzne śledztwo. Kiedy Sara, z którą romansował dotąd przez internet, niespodziewanie znika, wyjeżdża w jej poszukiwaniu na drugi koniec kraju. Na miejscu spotyka tajemniczego mężczyznę, który oferuje skontaktowanie go z kobietą pod kilkoma konkretnymi warunkami…

Gdzie przebiega granica między miłością i osobistą wolnością? Czy tytułowa prywatna pustynia to miejsce, gdzie można znaleźć na to odpowiedź?

Film wygrał Nagrodę Publiczności podczas Venice Days – Giornate degli Autori na ostatnim Festiwalu Filmowym w Wenecji.

– Brazylijski kandydat do Oscara 2021 w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy (oficjalna selekcja)
– MFF w Wenecji 2021 – nominacja do nagrody Queer Lion

Twórz LGBT+ Film Festival razem z nami!

Fundacja FilmGramm
Citi Handlowy PL 71 1030 0019 0109 8530 0031 2155
Tytułem: „Darowizna – LGBT+ Film Festival”
Dziękujemy!