10. LGBT Film Festival 2019

🏆 SAUVAGE, reż. Camille Vidal-Naquet - Najlepszym Filmem Pełnometrażowym
🏆 BABA JOGA, reż. Michalina Przewdzing - Najlepszym Filmem Krótkometrażowym

Jubileusze to okazja do podsumowań.
LGBT Film Festival stał się największym wydarzeniem kulturalnym w Europie Środkowo-Wschodniej, prezentującym kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+. A ta przez ostatnią dekadę zmieniła się zasadniczo, stając się, chcąc nie chcąc, papierkiem lakmusowym rozpędzonej, zmieniającej się rzeczywistości.

Z jednej strony w międzynarodowym obiegu festiwalowym coraz rzadziej pojawiają się filmy pokazujące osoby nieheteronormatywne jako ofiary współczesności, osoby w najlepszym przypadku godne politowania i taniego współczucia. Na ekrany festiwalowych kin trafiają filmy pełne afirmacji rozmaitych życiowych i ludzkich konstelacji, które, zamiast kolejny raz wracać do niejednokrotnie bolesnej rzeczywistości – rozbierają na czynniki pierwsze coraz bardziej złożoną, wymykającą się prostym klasyfikacjom rzeczywistość.

Z drugiej strony światowa kinematografia, niczym najczulszy radar, wciąż odnotowuje miejsca, w których rzeczywistość wymaga naprawy. I to olbrzymie spektrum wrażliwości i złożoności współczesnego świata, niestrudzenie od samego początku istnienia festiwalu w Polsce pokazujemy, wybierając nietuzinkowe tytuły z najważniejszych, międzynarodowych festiwali takich jak Cannes, Berlinale czy festiwal w Wenecji.

Warto przy tym zwrócić uwagę na mnogość gatunkową filmowej ekspresji. Bo obok fabuł, prezentujemy dokumenty oraz coraz bardziej „rozpychające” się na filmowym rynku krótkie metraże a te w ostatnich latach to prawdziwe rarytasy.

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.