Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire)

„Tramwaj…” był nie tylko przełomem dla praktycznie debiutującego Marlona Brando, ale też wstrząsem sejsmicznym dla całej idei aktorstwa oraz tego, jak tworzyć swoich bohaterów na wielkim ekranie. To początek znanej do dziś i trafiającej często na tabloidowe nagłówki „metody aktorskiej” – nie schematyczne odegranie postaci, a stanie się z nią jednością nie tylko ciałem, ale i myślami.
Blanche DuBois (Vivian Leigh, czyli Scarlet O’Hara z „Przeminęło z wiatrem”), straciwszy dom, wraca do swojej siostry Stelli. Mężem Stelli jest Stanley Kowalski, robotnik polskiego pochodzenia (to właśnie rola Brando), który nie wie jak reagować na nową kobietę pod dachem. Imponować jej męskością, flirtować, przerażać swoim gniewem? I czy pijackie sprzeczki, w jakie wdaje się Stanley z Blanche, to dowód jego męskości, czy wręcz przeciwnie, maska skrywająca głęboko zakopaną prawdę o swojej tożsamości?
„Tramwaj…” to po pierwsze sztuka Tennessee Williamsa – geja (co było tajemnicą poliszynela), wystawiona z ogromnym sukcesem na Broadwayu w 1947 roku (rolę Stanleya również grał Brando), ale też nowa jakość w aktorstwie, początek szału na obcisłe białe T-shirty i okrzyk „Stella!” rozbrzmiewający nie tylko pod koniec filmu, ale do dzisiaj mający swoje echa w całej popkulturze.

🏆 Academy Awards 1952 – Najlepsza Aktorka, Oscar – Vivien Leigh
🏆 Academy Awards 1952 – Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Oscar – Kim Hunter
🏆 Academy Awards 1952 – Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Oscar – Karl Malden
🏆 Academy Awards 1952 – Najlepsza Scenografia, Oscar
– Osiem nominacji, m.in.: Najlepszy Film, Najlepszy Aktor – Marlon Brando, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz – Tennessee Williams
🏆 MFF w Wenecji 1951 – Nagroda Specjalna Jury, Puchar Volpiego – Najlepsza Aktorka – Vivien Leigh

reżyseria:


Elia Kazan

scenariusz:


na podstawie sztuki Tennessee Williamsa, Oscar Saul

obsada:


Vivien Leigh, Marlon Brando, Kim Hunter, Karl Malden, Rudy Bond, Nick Dennis

muzyka:


Alex North

zdjęcia:


Harry Stradling Sr.

produkcja:


USA 1951

czas:


122 minuty

gatunek:


film fabularny

napisy:


polskie

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.