Mama Bears

Tytułowe mamy dzięki głębokiej miłości do swoich nieheteronormatywnych dzieci stały się żarliwymi sojuszniczkami tęczowej społeczności. Z jednej strony pełne ciepła i czułości dla swoich dzieci, z drugiej zaś prawdziwe wojowniczki, gotowe pokazać pazury w walce o ich prawa.

Film śledzi zmagania młodych osób LGBTQ+ z akceptacją samych siebie, idealnie pokazując, dlaczego „Mama Bears” są tak ważne. Ryzykując utratę przyjaciół, rodziny i wsparcia religijnych społeczności, mamy stawiają na pierwszym miejscu rodzicielskie wsparcie i bezpieczeństwo, nawet jeśli wywraca to ich świat do góry nogami i wymaga przewartościowania wszystkiego, w co do tej pory wierzyły. A jak mówi jedna z matek: „wcześniej widziałam społeczność LGBTQIA+ jako ludzi, którym trzeba pomóc zobaczyć prawdę i ocalić ich przed pójściem do piekła”. Miłość do dzieci zmienia jednak wszystko!

Film jest zderzeniem różnych światów po obu stronach kamery: queerowa, progresywna, afroamerykańska reżyserka kontra białe, konserwatywne chrześcijanki. To właśnie ryzyko, jakie podjęły „Mama Bears” wychodząc ze swojej strefy komfortu i bezpiecznych, normatywnych pozycji najbardziej zaimponowało Dareshy Kyi, twórczyni filmu.

🏆 Palm Springs International Film Festival 2023 – Nagroda Jury
🏆 Cleveland International Film Festival 2022 – Konkurs Lokalnych Bohaterów – Daresha Kyi
🏆 FilmOut San Diego, US 2022 – Najlepszy Film Dokumentalny
🏆 Sun Valley Film Festival, US 2022 – Najlepszy Film Dokumentalny
🏆 Calgary International Film Festival 2022 – Najlepszy Film Dokumentalny, nominacja
🏆 SXSW Film Festival 2022 – Nagroda Jury SXSW, Najlepszy Film Dokumentalny, nominacja

We współpracy z kampanią społeczną Zorientowani na Rodzinę WIĘCEJ

reżyseria:


Daresha Kyi

obsada:


Parker Cunningham, Sara Cunningham, Liz Dyer, Tenita Lewis Artry, Shadae Miles, Terrell Morris, Timothy "TJ" Morris, Esther Kai Shappley, Kaleb Shappley, Kimberly Shappley, Tammi Terrell Morris

muzyka:


Gil Talmi

zdjęcia:


Amy Bench

produkcja:


USA 2022

czas:


90 minut

gatunek:


film dokumentalny

napisy:


polskie

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.