Framing Agnes

Poprzez doświadczenie zbiorowej pamięci i dziedziczonych traum, grupa transpłciowych artystów przygląda się jednemu z istotnych wydarzeń w historii opieki medycznej nad osobami trans.

Film „Framing Agnes” to cichy hołd złożony przez transpłciową społeczność anonimowej pionierce, która wzięła udział w badaniu na temat płci socjologa Harolda Garfinkela na Uniwersytecie Kalifornijskim w latach 60., szukając sposobu na korektę płci.
Obraz zmusza do poszerzenia dosyć ciasnych ram, przez które widziana jest zwykle historia emancypacji osób trans – zbyt ciasnych, by pomieścić mnogość doświadczeń i odmiennych scenariuszy.
Reżyser Chase Joynt jako główny motyw powstania filmu podaje chęć oddania głosu osobom transpłciowym, aby same mogły opowiedzieć historię swojej społeczności. Pragnie w ten sposób odwrócić tendencję do przedstawiania transpłciowych postaci w odosobnieniu, jako zdanych na samych siebie, potencjalnie zbyt wrażliwych jednostek. Siła tkwi w społeczności – ten film jest na to kolejnym dowodem.

Na ekranie zobaczymy między innymi znaną z „Pose” Anjelicę Ross oraz Jen Richards (m.in. queerowe „Opowieści z San Francisco”).

🏆 Sundance Film Festival 2022 – Nagroda Publiczności NEXT
🏆 Sundance Film Festival 2022 – Nagroda NEXT Innovator – Chase Joynt
🏆 Merlinka festival 2022 – Najlepszy Film Dokumentalny, Nagroda Jury
🏆 Bergen International Film Festival 2022 – Nagroda Gullugena
🏆 Perlen – Queer Film Festival 2022 – Najlepszy Film Dokumentalny, Nagroda Publiczności, nominacja
🏆 Queer Lisboa – Festival Internacional de Cinema Queer 2022 – Najlepszy Film Dokumentalny, Nagroda Jury, nominacja

Wsparcie udzielone przez Ambasadę Kanady w Polsce

reżyseria:


Chase Joynt

scenariusz:


Chase Joynt, Morgan M. Page

obsada:


Jules Gill-Peterson, Chase Joynt, Angelica Ross, Jen Richards, Max Wolf Valerio, Silas Howard, Stephen Ira, Zackary Drucker

zdjęcia:


Aubree Bernier-Clarke

produkcja:


Kanada, USA 2022

czas:


75 minut

gatunek:


film dokumentalny

napisy:


polskie

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.