Colette

Colette, jedna z najbardziej znanych pisarek francuskich, swoją karierę pisarską zaczęła w zasadzie przez przypadek. W 1893 r. (w wieku 20 lat) poślubiła znanego paryskiego pisarza Willy’ego. Na jego prośbę zaczęła pisać pół-autobiograficzną serię o Klaudynie. Opublikowany pod jego nazwiskiem cykl inauguruje „Klaudyna w szkole”. Książka szokuje historią romansu uczennicy z nauczycielką, ale jednocześnie bije rekordy popularności. Film z 2018 roku (w pisarkę wciela się Keira Knightley) obrazuje przemianę Colette z potulnej żony w wyzwoloną, samoświadomą kobietę. Colette nie boi się eksplorować swojej biseksualnej orientacji czy cielesności, a nawet wprost o niej opowiadać pod przykrywką heroin w swoich opowieściach. W końcu zaczyna walczyć o uznanie prawowitego autorstwa nad swoim ukochanym cyklem o Klaudynie.
Warto wspomnieć, że jednym z jej partnerów zostaje Max, transmężczyzna, od dorosłości funkcjonujący w paryskim świecie artystycznym pod męskim wizerunkiem, zaś, co ciągle jest zupełnym ewenementem w amerykańskich filmach, dwie drugoplanowe role cis postaci zagrane zostały przez aktorów trans: Jake’a Grafa i Rebeccę Root.

🏆 Hollywood Music In Media Awards (HMMA) 2018 – Nagroda HMMA – Najlepsza Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa – Film Niezależny
🏆 London Film Week 2018 – LFW Award – Najlepszy Film, nominacja
🏆 Film Independent Spirit Awards 2019 – Spirit Award – Najlepszy Scenariusz, nominacja

reżyseria:


Wash Westmoreland

scenariusz:


Richard Glatzer, Wash Westmoreland, Rebecca Lenkiewicz

obsada:


Keira Knightley, Fiona Shaw, Dominic West, Robert Pugh, Sloan Thompson, Arabella Weir, Máté Haumann, Ray Panthaki, Al Weaver, Virág Bárány, Dickie Beau, Rebecca Root, Jake Graf

muzyka:


Thomas Adès

zdjęcia:


Giles Nuttgens

produkcja:


United Kingdom, United States, Hungary 2018

czas:


111 minut

gatunek:


film fabularny

napisy:


polskie

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.