Buntownik bez powodu (Rebel Without a Cause)

Świeżo przybyły do Los Angeles Jim Stark (James Dean) jest zatrzymany za bycie pod wpływem w miejscu publicznym. W areszcie poznaje Plato (w tej roli biseksualny Sal Mineo) i Judy (Natalie Wood), też nastoletnich i zbuntowanych. Wszyscy już dawno stracili jakiekolwiek zaufanie do swoich rodziców, szukają się na nowo w świecie odartym z dziecięcej naiwności i ideałów. Jim zakochuje się w Judy i zaprzyjaźnia z Plato, który staje się jego towarzyszem w pierwszych dniach w nowej szkole. Nie chce być jednak tylko przyjacielem – podkochuje się w Jimie.
Mamy rok 1955, ciągle obowiązuje restrykcyjny kodeks Haysa zakazujący dystrybucji w USA filmów w ogóle wspominających o homoseksualności, adoracja Plato jest więc pokazana widzowi tylko drobnymi wskazówkami, odrobinę za długimi spojrzeniami, cielęcym wzrokiem, no i samym przezwiskiem (to w „Uczcie” Platona zawarta jest przecież długa pochwała miłości męsko-męskiej). „Buntownik” to kino kultowe, filmowy przebój, który uczynił Deana nieśmiertelnym.

A jaki jest związek filmu z Brando? James Dean i Marlon Brando nie tylko byli kochankami, ale też według niektórych wersji prowadzili burzliwy, intensywny sadomasochistyczny romans, w którym Brando wykorzystywał oddanie Jamesa i bawił się nim, karząc mu chociażby godzinami czekać pod drzwiami swojej sypialni czy patrzeć jak uprawia seks z innymi.

🏆 Academy Awards 1956 – Najlepszy Aktor Drugoplanowy, nominacja do Oscara – Sal Mineo
🏆 Academy Awards 1956 – Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, nominacja do Oscara – Natalie Wood
🏆 Academy Awards 1956 – Najlepszy Scenariusz, nominacja do Oscara – Nicholas Ray

reżyseria:


Nicholas Ray

scenariusz:


Stewart Stern, Irving Shulman, Nicholas Ray

obsada:


James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo, Dennis Hopper, Jim Backus

muzyka:


Leonard Rosenman

zdjęcia:


Ernest Haller

produkcja:


USA 1955

czas:


111 minut

gatunek:


film fabularny

napisy:


polskie

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.