Bittersweet Becoming

Nazywam się Karla Rae James. Mam 63 lata i dopiero po pięćdziesiątce zaczęłam tranzycję. Nie czuję nienawiści do tych części mnie, które pozostały fizycznie męskie. Ale rozpoczęcie tej drogi dało mi niesamowite uczucie spokoju, ulgi. Nowy sens i cel w życiu.
Tak mówi o sobie bohaterka filmu „Bittersweet Becoming”. Wyrazista i urzekająca, choć należąca jednocześnie do trzech grup wykluczanych na różne sposoby: kobiet, osób wyłamujących się z normatywnych ram płci i wkraczających w wiek powszechnie uznawany za senioralny.
Po latach spędzonych na ciężkiej pracy na statkach i długich miesiącach opieki nad chorą matką, po uzyskaniu jej błogosławieństwa odnośnie tranzycji, Karla jest gotowa rozpocząć proces fizycznej przemiany na własnych warunkach. Polina Teif dokumentowała jego przebieg, choć na przestrzeni kilku lat zmieniło się to, jak bohaterka definiuje udaną, satysfakcjonującą tranzycję.

„Bittersweet Becoming” nie powstałoby, gdyby nie więź, jaka zawiązała się między Karlą i reżyserką, solidna i wspierająca. Ten film to owoc współpracy opartej na zgodzie i zaufaniu, stworzonej wewnątrz, przez i dla queerowej społeczności.

Wsparcie udzielone przez Ambasadę Kanady w Polsce

reżyseria:


Polina Teif

scenariusz:


Polina Teif, Karla Rae James

muzyka:


Deirdre Morrison

zdjęcia:


Lulu Wei, Polina Tief

produkcja:


Kanada 2023

czas:


87 minut

gatunek:


film dokumentalny

napisy:


polskie

Bądź na bieżąco, zapisz się do newslettera.