Nadzór

Klara (Ewa Błaszczyk) za udział w aferze gospodarczej zostaje skazana na dożywocie.
Z własnego wesela trafia do więzienia, rodzi dziecko, które zostaje oddane pod opiekę teściowej. Oswaja się z więzienną rzeczywistością, z permanentną obecnością współwięźniarek o różnych charakterach. Podlega wpływom funkcjonariuszek usiłujących podporządkować sobie uwięzione kobiety. Przybycie młodej studentki Justyny i jej postawa otwiera oczy Klarze. Zaczyna pojmować konieczność walki o godność i o prawa do dziecka.
Film jest oparty na autentycznym zdarzeniu, pokazuje bez retuszu brutalne życie za kratami. Pobudza do refleksji na temat granic wolności ludzkiej, sprawiedliwości i istoty człowieczeństwa.

Film czekał na swoją premierę 2 lata. Zakazany przez cenzurę, uchodził za jeden z bardziej poszukiwanych filmów drugiego obiegu. Początkowo – jako politycznie niejednoznaczny – pokazywany był tylko w kinach studyjnych i Dyskusyjnych Klubach Filmowych. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych trafił do szerszego rozpowszechniania.

reżyseria/scenariusz:


Wiesław Saniewski

obsada:


Ewa Błaszczyk, Teresa Sawicka, Grażyna Szapołowska, Gabriela Kownacka, Justyna Kulczycka, Ewa Szykulska, Elżbieta Zającówna, Ewa Dałkowska, Adam Ferency, Małgorzata Pieczyńska, Ewa Ziętek

muzyka:


Przemysław Gintrowski

zdjęcia:


Witold Adamek

produkcja:


Polska 1983

czas:


118 minut

wersja PL

Twórz LGBT Film Festival razem z nami!

Fundacja FilmGramm
Citi Handlowy PL 71 1030 0019 0109 8530 0031 2155
Tytułem: „Darowizna – LGBT Film Festival”
Dziękujemy!