Dear Fredy

Fredy Hirsch, niemiecki Żyd i homoseksualny mężczyzna, miał zaledwie 19 lat, kiedy ogłoszono ustawy norymberskie. Wtedy postanowił wyemigrować do Czechosłowacji. Został tam nauczycielem wychowania fizycznego w żydowskim klubie Makkabi Brno i szybko stał się ważną postacią w życiu swoich uczniów. Po deportacji Żydów do Getta Theresienstadt objął opiekę nad ponad czteroma tysiącami młodych ludzi. We wrześniu 1943 roku został przetransportowany do obozu Auschwitz-Birkenau, ale nie poddał się. Przekonał doktora Mengele do stworzenia osobnego baraku dla dzieci i młodzieży w obozie rodzinnym dla Żydów z Theresienstadt.
Paradoksalnie to właśnie tam po raz pierwszy sam zaznał życia wolnego od homofobii. Związał się z innym mężczyzną i żył tak otwarcie, jak było to możliwe. Działając w konspiracji z innymi członkami obozowego ruchu oporu, brał udział w przygotowywaniu powstania, do którego nigdy nie doszło. Okoliczności jego śmierci pozostają do dziś tajemnicą, którą próbuje rozwiązać film Rubiego Gata.
Fredy Hirsch to kolejna osoba, której życie stało się świadectwem losów homoseksualnej społeczności w czasie II wojny światowej.

reżyseria:


Rubi Gat

muzyka:


Ido Goldberg

animacja:


Mind The Gap Animation

produkcja:


Izrael 2017

czas:


74 minuty

napisy:


polskie/angielskie

Twórz LGBT Film Festival razem z nami!

Fundacja FilmGramm
Citi Handlowy PL 71 1030 0019 0109 8530 0031 2155
Tytułem: „Darowizna – LGBT Film Festival”
Dziękujemy!