7-My Sierpnia

7 sierpnia 2020 roku w Warszawie odbyła się demonstracja solidarnościowa w obronie Margot, aktywistki LGBT, aresztowanej w związku ze zniszczeniem homofobicznej ciężarówki, która od 2018 roku krąży po ulicach polskich miast. Doszło wtedy do głośnych, pokazowych zatrzymań, w wyniku których 48 uczestniczek i uczestników protestu trafiło do aresztu. Wśród nich bohaterki i bohaterzy filmu – Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka. Ich historie pozwalają zrozumieć i odczuć, jaką cenę za homofobię i transfobię władzy płaci nieheteronormatywna część polskiego społeczeństwa. A także – w jakiej sytuacji znalazł się ruch na rzecz praw osób LGBT.

– Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” 2021 – wyróżnienie w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny, za film “ukazujący z głęboką empatią problemy ludzi uporczywie wykluczanych, jedynie z powodu ich seksualnych preferencji”.

– Festiwal Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi” 2021 – Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych – II Nagroda, “za kino paradoksów: kameralne w perspektywie i epickie w narracyjnej skali, oparte na intymnych świadectwach i będące ostrą jak brzytwa publicystyką, relacjonujące kulturową wojnę i oddające hołd jej przypadkowym ofiarom”.

W historiach czwórki bohaterów “tęczowej nocy” przyglądamy się tym wydarzeniom nie przez pryzmat suchych faktów, a przez doświadczenie emocjonalne i godność przedstawianych osób.
Daniel Oklesiński, Magazyn „Replika”

reżyseria:


Michał Bolland

scenariusz:


Michał Bolland, Szymon Ziegler

muzyka:


Kasia Lins, Karol Łakomiec

zdjęcia:


Karol Łakomiec

produkcja:


Polska 2020

czas:


30 minut

napisy:


angielskie

Twórz LGBT Film Festival razem z nami!

Fundacja FilmGramm
Citi Handlowy PL 71 1030 0019 0109 8530 0031 2155
Tytułem: „Darowizna – LGBT Film Festival”
Dziękujemy!