Wydarzenia towarzyszące


WARSZAWA

O uchodźcach LGBT w Polsce i Europie – pokaz filmu „LUDZKI JAK JA” (As Human As I Am) + dyskusja

Osoby uczestniczące w debacie:
Feras Daboul – Fundacja Ocalenie
Slava Melnyk – Kampania Przeciw Homofobii
Ewa Ostaszewska – Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Draginja Nadażdin – Amnesty International Polska
moderacja: Cecylia Jakubczak – Kampania Przeciw Homofobii

20 kwietnia, godz. 18:00
Kinoteka, Warszawa

 

Wolność od seksu – pokaz filmu „ASEKSUALNOŚĆ” (Asexual) + dyskusja

Aseksualizm to trwałe nieodczuwanie pociągu seksualnego wobec innych osób. Od niedawna jest uznawany w środowiskach naukowych za jedną z orientacji seksualnych lub za brak orientacji seksualnej. Michael D. Storms uważał, że orientacja seksualna to dwa kontinua, oś heteroseksualności i homoseksualności, a orientacja to wyjściowa suma tych dwóch osi. Osoby mocno heteroseksualne i mało homoseksualne nazywamy heteroseksualnymi. Mocno homoseksualne i mało heteroseksualne − homoseksualnymi. Mocno heteroseksualne i mocno homoseksualne − biseksualnymi. A mało heteroseksualne i mało homoseksualne − aseksualnymi. Zgodnie z takim ujęciem aseksualizm jest rzeczywiście jedną z orientacji. Przyjrzymy się ludziom, którym seks zwyczajnie sprawia cierpienie. Żadnej przyjemności nie sprawia im pocałunek, ani dotyk. Porozmawiamy też o ich prawie do bycia sobą.

W rozmowie udział wezmą:
Jan Świerszcz – psycholog, certyfikowany trener, psychoterapeuta. Ma ponad 15-letnie doświadczenie w pracy na rzecz mniejszości społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem przesłanek płci, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, pochodzenia, narodowości i religii. Autor publikacji z zakresu pomocy psychologicznej i zdrowia psychicznego osób LGBTQ, ekspert i edukator wielu instytucji publicznych i pozarządowych m.in. Kampanii Przeciw Homofobii. Udziela konsultacji psychologicznych, prowadzi psychoterapię i szkolenia w Otwarta Przestrzeń – centrum terapii dla osób LGBTQIA.

Justyna Bułdys – psycholożka, coach, trenerka w obszarze umiejętności intrapersonalnych i społecznych. Osoba w spektrum aseksualności. Od 17 lat pracuje pomocowo z osobami nieheteroseksualnymi, w tym z osobami aseksualnymi. Bierze udział, jako ekspertka, w konferencjach naukowych i eventach edukacyjnych dotyczących aseksualności. Członkini zarządu Fundacji Q, wspierającej osoby nieheteroseksualne, w tym aseksualne.

Anna Niemczyk – z wykształcenia psycholog, była nauczycielka akademicka. Autorka publikacji naukowych z dziedziny psychologii poznawczej, komunikacji społecznej, psychoedukacji. Osoba w spektrum aseksualności. Obecnie pracuje nad książką o aseksualizmie i stanach około-aseksualnych.

Agnieszka Batorek – organizatorka Żywej Biblioteki w Częstochowie, reprezentantka społeczności aseksualnej.

Rozmowę poprowadzi Anton Ambroziak, dziennikarz OKO.press, redaktor Codziennika Feministycznego, aktywista feministyczny i LGBTQIA, transchłopak

23 kwietnia, godz. 18:00
Kinoteka, Warszawa

 

Cis-genderowa bańka. Jak żyć w binarnym świecie? – pokaz filmów TRANS SHORTS + dyskusja

Świat binarnych ról płciowych jest tak skonstruowany, że każdy może wdziać na siebie odpowiedni kostium i powołując się na tradycję i normę hasać po bezdrożach egzystencji. Tymczasem kostium ten uwiera, nie tylko osoby nie-cis-genderowe, ale także te, których biało-czarny scenariusz nie interesuje.
Co to znaczy być kobietą? Co to znaczy być mężczyzną? Co to znaczy być sobą? Ile scenariuszy płci istnieje? Czy wszystkie są równoważne? I co się dzieje po wyjściu z szafy, co na nas czeka, na co jesteśmy skazani? Osobowość queerowa napotyka wiele pytań, na które odpowiedzi poszukuje w świecie binarnych zależności płciowych, do których czasem nie przystaje, od których się dystansuje, i których, niekiedy, także pożąda.
Prawie 30 lat po opublikowaniu książki „Epistemology of the Closet” E. Kosofsky Sedgwick, ciągle aktualnym pozostaje mit szafy, z której można wyjść tylko po to, żeby dostosować się do świata nią gardzącego lub jej niezauważającego. A może szafa jest nie tyle metaforą zniewolenia, co bezpieczeństwa bycia sobą? Płeć widać, płeć wymaga nazwania, płeć jest epistemologiczna – tylko, że nie dla każdego. Bo, być może, płeć nie musi być wcale definiowana binarnie.

W rozmowie udział wezmą:
Agnieszka Rynowiecka – psycholożka, psychoterapeutka. W Otwartej Przestrzeni udziela konsultacji psychologicznych i prowadzi psychoterapię dla osób transpłciowych oraz par i rodzin, w których przynajmniej jedna z osób jest trans. Od kilku lat współpracuje także z Fundacją Trans-Fuzja, gdzie prowadzi grupę wsparcia. Pomoc osobom transpłciowym to przede wszystkim jej pasja, a dopiero później praca.

Anton Ambroziak – dziennikarz OKO.press, redaktor Codziennika Feministycznego, aktywista feministyczny i LGBTQIA, transchłopak

Emilia Wiśniewska – soba transpłciowa i queerowa. Zaangażowana w inicjatywy LGBT, feministyczne, queerowe i skłoterskie. Stara się na co dzień znajdować przestrzeń autonomii dla siebie, podważając przy tym genderowe schematy, tropi normę w tym, co nienormatywne, szuka transinkluzywności w lesbijskich tożsamościach i relacjach.

Moderatorem rozmowy będzie: Remigiusz Ryziński, dr hab., filozof i wykładowca akademicki, tłumacz, pisarz, laureat stypendiów m.in. Ministra Kultury i Edukacji Narodowej, m.st. Warszawy, SYLFF, Rządu Francuskiego, Fundacji Schumana; interesuje się kulturą nienormatywną, studiami gender-queer, feminizmem. W 2017 roku opublikował reportaż pt.: „Foucault w Warszawie”. Jesienią ukaże się jego nowa książka.

24 kwietnia, godz. 18:00
Kinoteka, Warszawa

 

PrEP i PEP. Koniec epidemii HIV? – pokaz filmu PrEP 2017 (PrEP 17 – The coming of age of PrEP) + dyskusja

Spotkanie ze specjalistami dotyczące PrEP i PEP w Polsce. Zastanowimy się nad tym czy i w jaki sposób PrEP i PEP mogą zrewolucjonizować podejście do (bezpieczniejszego) seksu, zmienić nastawienie do osób żyjących z HIV i doprowadzić do zakończenia epidemii HIV. Porozmawiamy także o tym w jaki sposób PrEP i PEP działa na organizm człowieka, kto korzysta z tych metod w Polsce, jaka jest ich dostępność i co zrobić by stały się one dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób.

25 kwietnia, godz. 18:00
Kinoteka, Warszawa

 

DISCO „Panie proszą Panie i Panów” – Afterparty Bar Studio

Disco ze starymi przebojami, które – nawiązując do najlepszych disco trendów muzycznych lat 70tych i 80tych – wprowadzi Was w klimat muzyczny Studio 54. Dla urozmaicenia będziemy dopieszczać latami 90-tymi i przyprawiać współczesnymi akcentami. W kociołku muzycznym miesza Oops Team, o 23:00 usłyszycie Madoxa live a o północy konsolę przejmuje znana DJ-ka PLISZKA. Jeśli zgadzasz się z inżynierem Mamoniem i lubisz utwory, które już raz słyszałaś/słyszałeś – to będzie miejsce dla Ciebie. Zapraszamy WSZYSTKICH o stosownym poziomie kultury osobistej.

Madox to jeden z najbardziej intrygujących artystów młodego pokolenia. Każdy jego koncert jest inspirujący, ale i wstrząsający publicznością. To wyjątkowa, audio-wizualna podróż.
Artysta brał udział w wielu kreatywnych projektach. Jest nie tylko muzykiem, ale angażował się również w projekty, przy których był producentem, fotografem czy nawet projektantem mody. Brał udział w polskich edycjach Mam Talent, Project Runway czy Lipsync Battle.
Jego najbliższe plany to płyta, która podbije nie tylko Polskę, ale cały POPowy świat.

27 kwietnia
Bar Studio
pl. Defilad 1, Warszawa
start 22:00
WSTĘP WOLNY

 


POZNAŃ

Pokaz film „PrEP 2017” (PrEP 17 – The coming of age of PrEP) + dyskusja

Zastanowimy się nad tym czy i w jaki sposób PrEP i PEP mogą zrewolucjonizować podejście do (bezpieczniejszego) seksu, zmienić nastawienie do osób żyjących z HIV i doprowadzić do zakończenia epidemii HIV.

25 kwietnia, godz. 21:00
Kino Muza, Poznań

 


WROCŁAW

Czy PrEP zakończy epidemię HIV? – pokaz filmu PrEP 2017 (PrEP 17 – The coming of age of PrEP) + dyskusja

Spotkanie ze specjalistami dotyczące PrEP i PEP w Polsce. Zastanowimy się nad tym czy i w jaki sposób PrEP i PEP mogą zrewolucjonizować podejście do (bezpieczniejszego) seksu, zmienić nastawienie do osób żyjących z HIV i doprowadzić do zakończenia epidemii HIV. Porozmawiamy także o tym w jaki sposób PrEP i PEP działa na organizm człowieka, kto korzysta z tych metod w Polsce, jaka jest ich dostępność i co zrobić by stały się one dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób.

Gośćmi spotkania będą:
– dr Bartosz Szetela – lekarz, aktywnie działa w temacie profilaktyki chorób wenerycznych;
– Paweł Ziemba – działacz, zajmuje się edukacją i przeciwdziałaniem wykluczeniom osób żyjących z HIV.

20 kwietnia, godz. 20:00
Kino Nowe Horyzonty, Wrocław

 


GDAŃSK

Pokaz film „PrEP 2017” (PrEP 17 – The coming of age of PrEP) + dyskusja

Zastanowimy się nad tym czy i w jaki sposób PrEP i PEP mogą zrewolucjonizować podejście do (bezpieczniejszego) seksu, zmienić nastawienie do osób żyjących z HIV i doprowadzić do zakończenia epidemii HIV.

W dyskusji udział weźmie dr n.med. Maria Jankowska, spec. chorób zakaźnych, nauczyciel akademicki Akademii Medycznej w Gdańsku, zastępca ordynatora oddziału klinicznego, lekarz Poradni Profilaktyczno – Leczniczej Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku – doświadczenie kliniczne w leczeniu zakażenia HIV i innych chorób zakaźnych od ponad 20 lat. Certyfikat edukatora w zakresie HIV/AIDS wydany przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Laureat odznaki “Czerwonej kokardki”, wyróżnienia przyznawanego z okazji Światowego Dnia AIDS osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV. Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz członek rady Fundacji Pomorski Dom Nadziei.

Rozmowę poprowadzi Jerzy Snakowski

Sponsorem pokazu jest CENTRUM DIAGNOSTYKI I LECZENIA CHORÓB PRZENOSZONYCH DROGĄ PŁCIOWĄ ORAZ PROFILAKTYKI PRZEDEKSPOZYCYJNEJ HIV.

26 kwietnia, godz. 18:00
Krytyka Polityczna – ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE
Nowe Ogrody 35 (II p.), Gdańsk
WSTĘP WOLNY