Events

WARSZAWA


Debata “HIV to nie wyrok”, po projekcji filmu “HIV po polsku”

Rośnie liczba zakażeń HIV. Część osób mimo diagnozy nie chce się leczyć, chociaż dostępne są bezpłatne, bezpieczne i skuteczne leki. Młodzi ludzi chętnie podejmują ryzykowne zachowania seksualne nie myśląc o konsekwencjach.
Co zmienia się w Polsce i jakie mogą być tego długofalowe skutki?
Czy powinniśmy bać się epidemii HIV?

W debacie wezmą udział:
dr hab. n. med. Joanna Kubicka – SZPZOZ Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie;
dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak – Fundacja Edukacji Społecznej;
Wojciech J. Tomczyński – Stowarzyszenie Sieć Plus;
Roman Latoszyński – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae;
Robert P. Łukasik – Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy.

Donatorem debaty jest: Gilead Sciences Poland
Warszawa, Kinoteka, PKiN
24 kwietnia (poniedziałek)
godz. 18:30


Debata “Płeć jako rola. Rodzisz się nago, a reszta to Drag”, po projekcji filmu “Drag Becomes Him”

“Płeć jako rola. Rodzisz się nago, a reszta to Drag”, słowa RuPaul o tożsamości każdego człowieka.
Co Drag mówi nam o nas, o naszej kulturze, o roli płci?

Specjalnymi rozmówczyniami będą:

Żaklina, polska artystka Drag Queen. Od 20 lat występuje na scenach całej Polski. Występy Żakliny pozwalają spojrzeć na świat z przymrużeniem oka, wywołują salwy śmiechu i zawsze kończą się owacjami na stojąco.

Charlotte Drag Queer, artystka, działaczka na rzecz środowiska LGBT+. Uczestniczka największych imprez w Polsce i nie tylko. Absolutna Królowa Bingo!

Rozmowę poprowadzi Remigiusz Ryziński – wykładowca akademicki, filozof, tłumacz, pisarz. Zajmuje się problematyką wykluczenia, filozofią współczesną i teorią gender/queer. W maju 2017 r. nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukaże się jego książka reporterska pt.: „Foucault w Warszawie”. Premiera książki podczas 8. LGBT Film Festival 2017.

Warszawa, Kinoteka, PKiN
25 kwietnia (wtorek)
godz. 19:00


Debata “Tożsamość osób transseksualnych”, po projekcji filmu “Kiki”

Projekt we współpracy z I cóż, że ze Szwecji. Ambasada Szwecji w Polsce i Instytut Spraw Publicznych ze specjalnym udziałem Anny Grodzkiej i Edyty Baker z Fundacja Trans-Fuzja.

Czy istnieje coś takiego jak tożsamość osób transseksualnych?
Czy w ogóle takie osoby istnieją?
Jaka jest różnica między genderem i seksem?
Co znaczy cis? Czym jest tanzycja?
Dlaczego nie ma czegoś takiego jak zmiana płci?

To wszystko, to tylko kilka pytań, jakie pojawią się w czasie debaty o kontrowersyjnym tytule: „Tożsamość osób transseksualnych”. Zapraszamy wszystkich ludzi otwartych, ciekawych i odważnych. To, co wydaje się być dobrze znane, jest niekiedy wyuczonym automatyzmem, myślową kalką, która zamyka nas na prawdziwy obraz rzeczywistości.

Rozmowę poprowadzi Remigiusz Ryziński – wykładowca akademicki, filozof, tłumacz, pisarz. Zajmuje się problematyką wykluczenia, filozofią współczesną i teorią gender/queer. W maju 2017 r. nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukaże się jego książka reporterska pt.: „Foucault w Warszawie”. Premiera książki podczas 8. LGBT Film Festival 2017.

Warszawa, Kinoteka, PKiN
26 kwietnia (środa)
godz. 18:30


Debata “Męskość, rodzaj żeński”, po projekcji filmu “Gender Troubles. The Butches”

Jak to jest być butch i co to w ogóle znaczy? Jak to powiedzieć po polsku – lesbiszon? Buczydło? A może lesba? Czy butch to tożsamość, ekspresja, czy styl? Co to jest “female masculinity” i jak wiele ma to wspólnego z facetami? A może z męstwem? Co kręci cię w butch, bo przecież wiadomo, że nie bycie facetem (którym nie jest). A może nie wiadomo?
Tyle pytań można zadać i tyle wyqueerować. Film “Gender Troubles. The Butches” będzie dla nas punktem wyjścia do rozmowy o… właśnie tak: różnicy płci (tylko którędy przebiega różnica?)

Spotkanie poprowadzi Marta Konarzewska i jej gościówy (o których więcej niebawem).

Marta Konarzewska – feministka, scenarzystka, badaczka kultury. Współautorka książki “Zakazane miłości” (z Piotrem Pacewiczem) i scenariusza filmu “Nina” (z Olgą Chajdas). Skończyła polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim i Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się krytyką kultury z perspektywy camp i queer. Współpracuje z Krytyką Polityczną i Repliką.

Warszawa, Kinoteka, PKiN
27 kwietnia (czwartek)
godz. 18:00


POZNAŃ


Rozmowa po projekcji filmu “Artykuł Osiemnasty”

O swoim projekcie opowiedzą twórcy filmu: Bartosz Staszewski, reżyser filmu, Sławomir Wodzyński, współscenarzysta filmu, oraz Inga Pawłowska (operator, research).

Historia debaty publicznej nad uregulowaniem statusu par osób tej samej płci w Polsce okiem niezależnych twórców. Społeczny projekt dokumentujący polską rzeczywistość z punktu widzenia społeczności LGBT+.
Mimo 25 lat wolności i demokracji osoby homoseksualne nadal spotykają się z dyskryminacją, a politycy nie traktują ich problemów poważnie.
Brak możliwości zawarcia związku partnerskiego lub małżeństwa jest dla wielu z nich nie tylko problemem utrudniającym normalne, zwykłe życie, ale także symbolem traktowania przez własną ojczyznę jak obywateli drugiej kategorii.
Poprzez wywiady z ekspertami, działaczami społecznymi i osobami, które pragną sformalizować swój związek z osobą tej samej płci, twórcy filmu starają się zrozumieć, dlaczego w Polsce nie udało się zapewnić równych praw osobom tworzącym pary jednopłciowe.

Poznań, Kino Muza
23 kwietnia (niedziela)
godz. 17:00


ŁÓDŹ


Rozmowa po projekcji filmu “Artykuł Osiemnasty”

O swoim projekcie, kulisach filmu opowiedzą twórcy filmu: Bartosz Staszewski, reżyser filmu, Sławomir Wodzyński, współscenarzysta filmu, oraz Inga Pawłowska (operator, research).

Łódź, Kino Bodo
22 kwietnia (sobota)
godz. 20:00