Archives

8. LGBT Film Festival 2017

Podczas ósmej edycji festiwalu, zdecydowaliśmy się na prezentację większej liczby filmów dokumentalnych uzupełnionych o liczne debaty i panele dyskusyjne. Pytaliśmy w nich m.in.: o małżeństwa jednopłciowe, o transseksualność, o wykluczenia w środowisku LGBT+, o relacje rodzinne. Swoją premierę miały aż 4 polskie tytuły: “Moje jest inne”, “Mój koniec świata”, “Artykuł Osiemnasty” i “HIV po polsku”. To pierwsza taka sytuacja w ośmioletniej historii festiwalu. Łącznie pokazaliśmy 28 produkcji filmowych z całego świata.

7. LGBT Film Festival 2016

Z repertuarem siódmej edycji festiwalu przenieśliśmy się m.in. do Izraela i do Indii, prezentując 28 produkcji filmowych z tych zakątków świata. Podjęliśmy debaty wokół filmów analizujących skutki stereotypowego wychowywania dzieci, przyjrzeliśmy się sytuacji seniorów w Polsce. Powróciliśmy również do tytułów, które na stałe wpisały się w kanon filmów LGBT+. W repertuarze znalazły się różnorodne pod względem tematycznym i formalnym produkcje, które prowokowały do dyskusji widzów na całym świecie.

6. LGBT Film Festival 2015

W repertuarze znalazły się m. in. “Fire in the Blood”, prezentowany na festiwalu w “Sundance” dokument o działaniach zachodnich firm farmaceutycznych oraz rządów, które w latach 90. ograniczyły dostęp do tanich leków na AIDS dla krajów z Globalnego Południa.
Film “Children 404” – dokument przedstawiający życie homoseksualnej młodzieży w Rosji w obliczu ustawy podpisanej przez Władimira Putina, która za publiczne „propagowanie nietradycyjnych stosunków seksualnych wśród nieletnich” będzie karała grzywnami i więzieniem. Gościliśmy twórców niemieckiego filmu “The Summer House” oraz reżyserkę i aktorów filmów “PPPasolini-Epilog” i “PPPasolini”.

5. LGBT Film Festival 2014

Jubileuszowa odsłona festiwalu.
W repertuarze znalazły się m. in. takie tytuły jak “The Rugby Player”, historia Marka Binghama, który zginął podczas ataków terrostycznych 11 września 2001 w USA. Sportowca, który stał się ikoną gejów.
Film “Ćpun” (Meth Head), zdobywca 12 międzynarodowych nagród, prezentowany na największych festiwalach LGBT. “Kampania nienawiści” (The Campaign of Hate – Russia and Gay Propaganda), nowy film Michaela Lucasa.
Podczas warszawskiej odsłony festiwalu zaprezentowane zostały filmy, których twórcy byli obecni podczas projekcji.
“Nie wiem dlaczego” (Dunno Y Na Jaane Kyun…) – pierwszy film, który powstał zaraz po tym jak indyjski parlament uznał, że homoseksualizm nie jest przestępstwem.
“Siła strachu” (Chuppan Chupai – Hide and Seek), debiut duetu duńsko – pakistańskiego Saada Khana i Saadata Munira. Film ukazuje sekretne, a zarazem otwarte życie grupy pakistańskiej mniejszości seksualnej.

4. LGBT Film Festival 2013

W repertuarze znalazły się m. in. takie tytuły jak „Cloudburst”, nieznana w Polsce komedia z fantastyczną rolą Olympii Dukakis – laureatki Oscara i Złotego Globu. Najnowszy film duetu reżyserskiego (James Franco i Travis Mathews) „Interior. Leather Bar. Najbardziej pożądany przez organizatorów festiwali LGBT + na całym świecie, film „I Do”. W repertuarze znalazł się również nominowany do Oscara w kategorii najlepszy dokument „Jak przetrwać zarazę” (How to Survive a Plague).
Łącznie pokazanych zostało 29 filmów podczas 136 projekcji, w sześciu miastach Polski.
Program czwartej edycji został wzbogacony o Blok Filmów Krótkometrażowych, którego repertuar utworzyli widzowie nadsyłający swoje propozycje filmowe.
4 edycja LGBT Film Festival to również liczne wydarzenia towarzyszące: DJ set zespołu Kamp (Wrocław), wernisaż prac ilustratorki Marty Konarzewskiej (Warszawa), koncert zespołu Pawlak & Pigoński (Warszawa), Przemysław Pilarski: lekkie przegięcie „stand-up show” (Warszawa) i wiele innych.