Archiwum

9. LGBT Film Festival 2018

Przybliżyliśmy najciekawsze produkcje kinematograficzne, tak fabularne, jak i dokumentalne, które rzadko goszcząc w mainstreamowych salach kinowych, pokazują nam rzeczywistość, której jesteśmy nieodłączną częścią.
Festiwal otworzył włoski film „Kto uratuje róże? („Chi salvera’ le rose?”), reż. Cesare Furesi. Tytuł otrzymał 3 nominacje do Italian Golden Globe.
Pierwszy raz w historii festiwalu zaprezentowaliśmy bardzo bogaty zestaw filmów krótkometrażowych, ponad 30 produkcji z najdalszych zakątków
świata, w tym kilka polskich, które powstały m.in. w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Swoje polskie premiery miały filmy dokumentalne: „Sidney i przyjaciele”, „Polyland” czy nominowany do Queer Palm na Festiwalu w Cannes (2017) film „Coby”.
W czasie festiwalu odbyły się liczne spotkania panelowe i dyskusje. Rozmawialiśmy m.in. o „leku na HIV”, czyli PrEP, o tożsamości osób queerowych, transgenderowych i transseksualnych. Poruszaliśmy temat aseksualności.

8. LGBT Film Festival 2017

Podczas ósmej edycji festiwalu, zdecydowaliśmy się na prezentację większej liczby filmów dokumentalnych uzupełnionych o liczne debaty i panele dyskusyjne. Pytaliśmy w nich m.in.: o małżeństwa jednopłciowe, o transseksualność, o wykluczenia w środowisku LGBT+, o relacje rodzinne. Swoją premierę miały aż 4 polskie tytuły: „Moje jest inne”, „Mój koniec świata”, „Artykuł Osiemnasty” i „HIV po polsku”. To pierwsza taka sytuacja w ośmioletniej historii festiwalu. Łącznie pokazaliśmy 28 produkcji filmowych z całego świata.

7. LGBT Film Festival 2016

Z repertuarem siódmej edycji festiwalu przenieśliśmy się m.in. do Izraela i do Indii, prezentując 28 produkcji filmowych z tych zakątków świata. Podjęliśmy debaty wokół filmów analizujących skutki stereotypowego wychowywania dzieci, przyjrzeliśmy się sytuacji seniorów w Polsce. Powróciliśmy również do tytułów, które na stałe wpisały się w kanon filmów LGBT+. W repertuarze znalazły się różnorodne pod względem tematycznym i formalnym produkcje, które prowokowały do dyskusji widzów na całym świecie.

6. LGBT Film Festival 2015

W repertuarze znalazły się m. in. „Fire in the Blood”, prezentowany na festiwalu w „Sundance” dokument o działaniach zachodnich firm farmaceutycznych oraz rządów, które w latach 90. ograniczyły dostęp do tanich leków na AIDS dla krajów z Globalnego Południa.
Film „Children 404” – dokument przedstawiający życie homoseksualnej młodzieży w Rosji w obliczu ustawy podpisanej przez Władimira Putina, która za publiczne „propagowanie nietradycyjnych stosunków seksualnych wśród nieletnich” będzie karała grzywnami i więzieniem. Gościliśmy twórców niemieckiego filmu „The Summer House” oraz reżyserkę i aktorów filmów „PPPasolini-Epilog” i „PPPasolini”.

5. LGBT Film Festival 2014

Jubileuszowa odsłona festiwalu.
W repertuarze znalazły się m. in. takie tytuły jak “The Rugby Player”, historia Marka Binghama, który zginął podczas ataków terrostycznych 11 września 2001 w USA. Sportowca, który stał się ikoną gejów.
Film „Ćpun” (Meth Head), zdobywca 12 międzynarodowych nagród, prezentowany na największych festiwalach LGBT. „Kampania nienawiści” (The Campaign of Hate – Russia and Gay Propaganda), nowy film Michaela Lucasa.
Podczas warszawskiej odsłony festiwalu zaprezentowane zostały filmy, których twórcy byli obecni podczas projekcji.
“Nie wiem dlaczego” (Dunno Y Na Jaane Kyun…) – pierwszy film, który powstał zaraz po tym jak indyjski parlament uznał, że homoseksualizm nie jest przestępstwem.
„Siła strachu” (Chuppan Chupai – Hide and Seek), debiut duetu duńsko – pakistańskiego Saada Khana i Saadata Munira. Film ukazuje sekretne, a zarazem otwarte życie grupy pakistańskiej mniejszości seksualnej.

4. LGBT Film Festival 2013

W repertuarze znalazły się m. in. takie tytuły jak „Cloudburst”, nieznana w Polsce komedia z fantastyczną rolą Olympii Dukakis – laureatki Oscara i Złotego Globu. Najnowszy film duetu reżyserskiego (James Franco i Travis Mathews) „Interior. Leather Bar. Najbardziej pożądany przez organizatorów festiwali LGBT + na całym świecie, film „I Do”. W repertuarze znalazł się również nominowany do Oscara w kategorii najlepszy dokument „Jak przetrwać zarazę” (How to Survive a Plague).
Łącznie pokazanych zostało 29 filmów podczas 136 projekcji, w sześciu miastach Polski.
Program czwartej edycji został wzbogacony o Blok Filmów Krótkometrażowych, którego repertuar utworzyli widzowie nadsyłający swoje propozycje filmowe.
4 edycja LGBT Film Festival to również liczne wydarzenia towarzyszące: DJ set zespołu Kamp (Wrocław), wernisaż prac ilustratorki Marty Konarzewskiej (Warszawa), koncert zespołu Pawlak & Pigoński (Warszawa), Przemysław Pilarski: lekkie przegięcie „stand-up show” (Warszawa) i wiele innych.