Debiut filmowy Amosa Guttmana z 1983 roku. To pierwszy obraz o izraelskich gejach. Bohaterem tej opowieści jest Rubi, mieszka z babcią i pracuje w sklepie spożywczym. Jego obsesją są filmy i mężczyźni, a największym pragnieniem, zostać reżyserem filmowym.


reż: Amos Guttman, scen: Amos Guttman, Edna Mazia, obs: Jonathan Sagall, Ami Traub, Ben Levin, Dita Arel, Boaz Torjemann, Mark Hassman, zdj: Yossi Wein, muz: Arik Rudich, 80′, Izrael 1983, dramat


Amos Guttman – wspomnienie

Retrospektywa twórczości Amosa Guttmana. Reżyser urodził się w Transylwanii, w Rumunii. W wieku 7 lat wyemigrował do Izraela, gdzie potem studiował film na Beit Zvi.

W swoim niedługim życiu (zmarł w wieku 39 lat) wyreżyserował 4 filmy fabularne i 3 krótkometrażowe. Należał do grupy izraelskich reżyserów, którzy wzywali do utrzymywania w filmie najwyższych walorów estetycznych, kosztem późniejszej, komercyjnej dystrybucji. Jego filmy cechowało szczególne powiązanie melancholii obrazu i dźwięku, specyficzny rodzaj wyboru treści, odrębna wrażliwość ujęcia tematu. Twórczość Amosa Guttmana nigdy dotąd nie była prezentowana na ekranach polskich kin.