Po śmierci matki rodzeństwo opuszcza rodzinny dom i wyrusza do Tel Avivu. Oboje zamierzają rozpocząć nowe życie. Poznają Apolonię, właścicielkę Baru 51, która ofiarowuje im pomoc i pracę. Apolonia – grana przez Edę Valerię Tal, pierwszą izraelską aktorkę transgenderową – pragnie bliskości mężczyzny, ale on ma jednak inne plany… Film utrzymany w estetyce obrazów Almodóvara i Fassbindera.


reż i scen: Amos Guttman, obs: Alon Aboutboul, Mosko Alkalai, Smadar Kilchinsky, Juliano Mer-Khamis, Irit Sheleg, Ada Valeria Tal, David Wilson, zdj: Yossi Wein, muz: Arik Rudich, 95′, Izrael 1985, dramat


Amos Guttman – wspomnienie

Retrospektywa twórczości Amosa Guttmana. Reżyser urodził się w Transylwanii, w Rumunii. W wieku 7 lat wyemigrował do Izraela, gdzie potem studiował film na Beit Zvi.

W swoim niedługim życiu (zmarł w wieku 39 lat) wyreżyserował 4 filmy fabularne i 3 krótkometrażowe. Należał do grupy izraelskich reżyserów, którzy wzywali do utrzymywania w filmie najwyższych walorów estetycznych, kosztem późniejszej, komercyjnej dystrybucji. Jego filmy cechowało szczególne powiązanie melancholii obrazu i dźwięku, specyficzny rodzaj wyboru treści, odrębna wrażliwość ujęcia tematu. Twórczość Amosa Guttmana nigdy dotąd nie była prezentowana na ekranach polskich kin.